Hlavní obsah
Martin Mainer: Sýkorky (z cyklu Slovanská epopej), akryl, plátno 190x290 cm, 2012-2013 Foto: Alena Zavoralová

Slovanská epopej Martina Mainera v Poličce. Muzeum zve na 71. Umělecký salón

Držitel ceny Jindřicha Chalupeckého a jedna z nejvýznamnějších osobností současné malby Martin Mainer, bude vystavovat v poličském muzeu. Mimo jiné se můžete těšit i na obrazy litomyšlského rodáka, čerstvého absolventa Ateliéru Malířství IV, a jeho studenta Adama Kašpara. A co uvidíte?

Martin Mainer: Sýkorky (z cyklu Slovanská epopej), akryl, plátno 190x290 cm, 2012-2013 Foto: Alena Zavoralová
Slovanská epopej Martina Mainera v Poličce. Muzeum zve na 71. Umělecký salón

Na rozdíl od předešlých ročníků, kdy byly představeny práce napříč ateliéry Akademie výtvarných umění v Praze či Fakulty Výtvarných umění v Brně, představuje muzeum v letošním roce bývalého profesora Akademie výtvarných umění - Martina Mainera a jeho diplomanta Adama Kašpara.

Martin Mainer patří mezi nejvýznamnější osobnosti současné malby. Je držitelem ceny Jindřicha Chalupeckého, kterou obdržel v roce 1993. Jeho několikaletý zájem o historii Slovanů vyústil ve vytvoření celku obrazů, jejichž hlavní inspirací byla kniha Antonína Horáka O Slovanech úplně jinak. Slovanskou epopej, vytvořenou mezi lety 2012 a 2013, nezachycuje tak jako jeho předchůdce Alfons Mucha, ale jedná se o jakousi osobní mytologii. Kombinuje různá média a výrazové prostředky, jakými jsou například vycpaní ptáci.

Oproti tomu tématem Adama Kašpara je příroda, kterou zaznamenává realistickou malbou tak, že se až tají dech. Zkoumá přírodu jako fenomén, který je propojen s člověkem. Náměty pro vystavené práce tematicky čerpá nejen z vysočiny, ale i z mnoha míst u nás i v zahraničí – tu studuje, pozoruje, naslouchá jim a až poté tvoří svou představu o daném místě.

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 8. září 2018 ve 14.00 hodin ve výstavních sálech Městské galerie na Palackého náměstí. Těšit se lze na přítomnost i úvodní slovo obou autorů. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků