Hlavní obsah
Martin Hilský oslaví své kulaté narozeniny také v Ostravě. Foto: archiv NDM Ostrava

Shakespearolog Martin Hilský oslaví své životní jubileum v Ostravě

U příležitosti 70. narozenin fenomenálního překladatele a shakespearologa pořádá Národní divadlo moravskoslezské ve středu 3. dubna jedinečnou akci: Večer pro Martina Hilského s Martinem Hilským. Setkání proběhne v Divadle Antonína Dvořáka

Martin Hilský oslaví své kulaté narozeniny také v Ostravě. Foto: archiv NDM Ostrava
Shakespearolog Martin Hilský oslaví své životní jubileum v Ostravě

"Tohoto pozvání si nesmírně vážím, od slavnostního večera očekávám krásnou atmosféru a na ostravské diváky se velmi těším. Toto setkání bude pro mne pro velkou poctou a radostí. Rozhovor moderovaný básníkem Petrem Hruškou bych chtěl proměnit v malý svátek divadla a Shakespearova slova. V mém osobním i pracovním životě to bude událost zcela mimořádná," uvedl Martin Hilský, který Ostravu navštěvuje rád.

"Jsem zván jednou ročně na přednášku na Ostravské univerzitě, v rámci Týdne vědy jsem na sklonku loňského roku vystupoval v Gongu. S velkým zájmem sleduji dění v NDM, viděl jsem v něm řadu skvělých inscenací, ať již operních či činoherních. Mnohokrát jsem se setkal s herci a režiséry, několikrát jsem spolupracoval s panem ředitelem a režisérem Jiřím Nekvasilem. Naposledy jsem se setkal s režisérem Peterem Gáborem a herci na zkoušce Snu noci svatojánské. Často jsem hostem v ostravském Librexu a každé léto jezdím také na inscenace Shakespeara na hradním nádvoří. Všechna tato setkání jsou pro mne velice cenná," řekl Martin Hilský.

Na Večeru pro Martina Hilského s Martinem Hilským bude s panem profesorem rozmlouvat básník Petr Hruška. Jako gratulující hosté vystoupí ředitel NDM Jiří Nekvasil a šéf činohry Peter Gábor, režisér Janusz Klimsza, herec Norbert Lichý, bluesman Pepa Streichl a další.

V jedinečné předpremiérové ukázce z inscenace Sen noci svatojánské vystoupí Aleš Bílík (nebo Ivan Dejmal), Veronika Lazorčáková, Petra Lorencová a Igor Orozovič.  

Jevištní rozmluva u příležitosti sedmdesátých narozenin Martina Hilského proběhne ve středu 3. dubna v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.  

Martin Hilský patří k našim předním překladatelům Shakespearova díla. První jeho shakespearovský překlad vznikl v roce 1984 (Sen noci svatojánské) a od té doby přeložil už více než 20 Shakespearových her. Do roku 1965 studoval angličtinu a španělštinu na FF UK v Praze. V roce 1968 byl v konkursu vybrán na stipendijní pobyt na univerzitě v Oxfordu a jeden rok (1968–69) působil jako mladší vědecký pracovník na Linacre Colleage. V letech 1989–98 stál v čele Ústavu anglistiky a amerikanistiky UK, nyní zde působí jako profesor. Ve dvojjazyčné shakespearovské edici opatřené rozsáhlými úvodními studiemi a komentáři vydal v nakladatelství TORST Sen noci svatojánské (1996), Sonety (1997). Kupce benátského (1999) a Hamleta (2001), v nadaci Evropský literární klub (ELK) postupně vycházejí jeho překlady celého Shakespearova díla (zatím vyšlo dvanáct svazků). Za překlad Shakespearových Sonetů (1997) obdržel Martin Hilský Jungmannovu cenu, v roce 2001 ho za zásluhy o šíření anglické literatury v České republice a za jeho shakespearovské překlady královna Alžběta II. jmenovala čestným členem Řádu Britského impéria.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků