Hlavní obsah
Sezóna loutkového divadlo 2014/2015 právě finišuje. Foto: Město Domažlice

Sezóna končí, loutkové divadlo v Domažlicích zve na poslední dvě představení

Loutkové divadlo v Domažlicích má dlouholetou tradici. Historie sahá až do 19. století. Přestože bylo v roce 1996 uzavřeno, podařilo se jej o dvanáct let později obnovit a od té doby se opět těší velké přízni dětských diváků. V březnu jsou v plánu ještě dvě představení.

Sezóna loutkového divadlo 2014/2015 právě finišuje. Foto: Město Domažlice
Sezóna končí, loutkové divadlo v Domažlicích zve na poslední dvě představení

Loutkových souborů bylo v Domažlicích vždy hned několik. Dnešní divadlo ale navázalo na činnost divadelního spolku Havlíček, který byl založený roku 1891 jako velká činohra. V roce 1951 se k velkému divadlu přidalo právě i loutkové.

„O deset let později velké divadlo zaniklo a udržela se jen činnost loutkového divadla. Velké zásluhy na tom měl Václav Beran, který tehdy soubor vedl. V roce 1969 bylo v prostorách domažlického pivovaru postaveno zcela nové loutkové divadlo,” vzpomíná dnešní "principál" Josef Kuneš. Loutky chodil vodit již v roce 1988 jako žák 4. třídy a u této záliby vydržel dodnes.

S uzavřením pivovaru ovšem přišlo divadlo i o své zázemí. Psal se rok 1996 a loutkoherectví v Domažlicích skončilo. Obnovit se jej podařilo až v roce 2008.

„Dostali jsme k dispozici prostory v Městském kulturním středisku v Domažlicích, kde hrajeme již sedmou sezónu,” uvedl Kuneš, který doufá, že se v brzké budoucnosti podaří vybudovat nové zázemí v právě rekonstruovaném kině Čakan.

Loutkové divadlo v Domažlicích hraje každoročně od podzimu do jara, dvě neděle v měsíci. Každý měsíc je v repertoáru jiná pohádka. Hry jsou přitom původní. „Během dvanáctileté nečinnosti divadla se mnoho her bohužel ztratilo. Nyní máme kolem patnácti až dvaceti pohádek, které střídáme. V loňském roce se nám také podařilo obnovit Domažlickou pohádku, kterou napsal doktor Josef Kotal. Její text našel technik úplnou náhodou ve sklepě,” řekl Kuneš.

Na jevišti loutkového divadla se střídá kolem 50 loutek, které obsluhuje dvanáctičlenný soubor loutkoherců. Nechybí nejoblíbenější dětská postava, kterou je malý Kašpárek. V pohádkách se ale objevuje i medvěd, drak nebo kostlivec.

„Jde o loutky z 50. let, které pochází z Holýšova, kde loutkové divadlo zaniklo v 80. letech, a loutky se přesunuly do Domažlic. Jsou to půlmetrové marionety, které se vodí klasicky na nitích. Některé postavy, které chyběly, nám vytvořil domažlický výtvarník Igor Šlechta,” dodal Kuneš.

Sezóna loutkového divadlo 2014/2015 právě finišuje. Poslední představení jsou v plánu 22. a 29. března od 14 a od 16 hodin v 1. patře MKS v Domažlicích. K vidění bude pohádka Kašpárek čaruje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků