Hlavní obsah
XXII. Setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci Foto: Jaroslav Kreisinger

Setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci

V sobotu 22. srpna proběhlo v Jindřichově Hradci již XXII. Setkání československých válečných a poválečných letců a jejich rodinných příslušníků. Konalo se při příležitosti 71. výročí letecké bitvy nad Jindřichohradeckem. Ta se odehrála 24. srpna 1944.

XXII. Setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci Foto: Jaroslav Kreisinger
Setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci

Slavnost začala v nedalekém leteckém muzeu v Deštné, kde všechny přítomné přivítal předseda Klubu historie letectví Vladislav Burian. Velkou ctí byla přítomnost válečných veteránů pilotů RAF generála Emila Bočka, plukovníka Aloise Dubce a vdov válečných letců paní Fajtlové, Úlehlové, Malé a dcery plukovníka Oty Hrubého. Plzeňský Svaz letců a Letecký historický klub Plzeň zastupovali Václav Toman a podplukovník Ján Petruška.

Pýchou muzea je exponát letadla Nebeská Blecha, kterou se povedlo získat do sbírky tento rok. V dokumentu byla představena cesta tohoto podomácku vyráběného letadélka od rodiny původního majitele, až do muzea v Deštné.

Poté následoval přesun do kaple sv. Máří Magdalény v Jindřichově Hradci, kde všechny hosty přivítal starosta města Ing. Stanislav Mrvka. Vystoupení řečníku bylo prokládáno hudbou žesťového souboru Trumpet Tune. Jedním s hlavních bodů setkání v kapli byl slavnostní křest pamětní medaile, která byla vydána u příležitosti 70. výročí osvobození Jindřichova Hradce.

Poslední oficiální částí letošního slavnostního dne byl pietní akt u Památníku letců. Po položení věnců a květin promluvil k přítomným předseda Klubu historie letectví Vladislav Burian, který následně předal slovo dalším řečníkům. Na závěr vzpomínky vojenský kaplan z místní posádky četl jména všech válečných a poválečných letců, kteří přijížděli na setkání do Jindřichova Hradce.

Nakonec zazněla státní hymna České republiky a všichni zúčastnění uctili minutou ticha památku všech těch, kteří na nás koukají z leteckého nebe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků