Hlavní obsah
Důl Alselm v Landek Parku Foto: Jiří Bárta

Senioři sfárali do dolu v Landek Parku

Členové ostravského Univerzitního klubu seniorů se zúčastnili poslední akce v rámci projektu Vítkovická Hlubina do hloubky, který pod hlavičkou Plníme přání seniorům vyhlásila společnost Sodexo, Nadace Konto bariéry a sdružení SENSEN (Senzační senioři).

Důl Alselm v Landek Parku Foto: Jiří Bárta
Senioři sfárali do dolu v Landek Parku

Zatímco první tři akce tohoto projektu se uskutečnily v areálu Dolní oblasti Vítkovice (vysoká pec s nástavbou Gong, Svět techniky, důl Hlubina), místem závěrečné akce se 20. dubna stal Landek Park (předtím Hornické muzeum OKD) v Ostravě - Petřkovicích.

Na 20 členů UKS zde vyslechlo přednášku dr. S. Knoba, PhD. o historii hornictví na Ostravsku, která navazovala na jeho první přednášku uskutečněnou při předchozí akci projektu v areálu dolu Hlubina. Lektor se tentokrát soustředil na historii nejstaršího štolového a hlubinného uhelného dolu v tomto regionu, který za svou téměř 200letou existenci změnil několikrát své jméno.

Jako první ho pojmenovala zakládající kapitula olomouckého arcibiskupství v roce 1830 názvem Ferdinand, později se změnil na Ferdinandovo štěstí a po zakoupení dolu Salomonem Mayerem Rotshildem dostal jméno po jeho synovi Alselm. Za německé okupace se název změnil na Petershofen, po válce zpět na Alselm a od roku 1946 do roku 1951 nesl název Masaryk. Poté byl pojmenován po politikovi a novináři, který byl popraven v koncentračním táboře Maurhausen, Eduardu Urxovi (v roce 1964 byl začleněn pod Důl Vítězný únor v Ostravě - Přívoze).

V roce 1872 si důl od rodiny Rothschildů pronajali bratři David a Vilém Gutmannové a společně s Rothschildy v roce 1894 založili Vítkovické horní a hutní těžířstvo, do jehož majetku byl zahrnut i Alselm. Období počátku 20. století přineslo napojení dolu na železniční síť i celkovou modernizaci a rozšíření provozu. Např. v roce 1915 byla dána do provozu 40 metrů vysoká těžní věž, která se zachovala do dnešních dnů. Těžba uhlí v tomto dole byla ukončena 2. srpna 1991, v roce 1992 byl proveden i zásyp jámy.

Muzeum zde začalo vznikat již od roku 1987. Jeho úkolem bylo zachraňovat a shromažďovat důlní techniku, dokumenty a fotografie související s těžbou černého uhlí na Ostravsku. V roce 1992 byla celá lokalita na úpatí Landeka vyhlášena národní přírodní památkou, od roku 2010 převzalo provozování Landek Parku po OKD sdružení Dolní oblast Vítkovice.

V rámci návštěvy muzea členové UKS sfárali také do podzemí dolu. Po vystoupení z klece výtahu si prohlédli štoly pocházející z poloviny 19. století, a to za doprovodu průvodce Rudolfa Svobody. Ten celý svůj aktivní život zasvětil rubání uhlí a oživil prohlídku velice odborným a poutavým výkladem, kterým zasvěceně přiblížil velmi těžké podmínky horníků, kteří v dole pracovali. 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků