Hlavní obsah
Jízda králů Foto: Ilona Jeníčková

Sedm důvodů, proč zajet do Telče

Město sevřené dvěma rybníky, náměstí Zachariáše z Hradce, sevřené v učebnici renesanční historie. Pohádkový zámek pánů z Růže, natolik pohádkový, že se jen těžko počítá, kolik pohádek se v něm točilo. Včetně té nejoblíbenější - Pyšné princezny.

Jízda králů Foto: Ilona Jeníčková
Sedm důvodů, proč zajet do Telče

Ne nadarmo získala Telč statut zápisu na listinu kulturního dědictví UNESCO. To jsou dva hlavní aspekty návštěvy města, na kole se sem dostanete z několika směrů, cyklotrasy jsou výborně značené.

Našli moji rádcové princezničku? Nenašli...

Původní goticky hrad postavený Menhartem z Hradce  ve 2. polovině 14. století dostal svou renesanční podobu kolem roku 1550 právě za Zachariáše, který po svatbě s Kateřinou z Valdštejna  rozmnožil jmění. Nevěsta byla bohatá, mohlo se začít s rozsáhlými investicemi.

Zámek nikdy nebyl prodán, přecházel mezi majitele jako součást rodového majetku. Tak se dostalo i na Slavatu z Martinic, císařského místodržícího, jehož defenestrace do Jeleního příkopu Pražského hradu se stala signálem pro protihabsburský odboj a následnou válku. Zámek dále přešel na Lichtenštejny z Kastelkornu a Podstatské  z Lichtenštejna. Jejich úpravy sídla byly již marginální, věnovali se spíše zahradám a nechali postavit empírový  skleník. 

Jízda králů v Hasičském domě

Velmi poutavou výstavu najdete v Hasičském domě: Jízda králů na Moravě - současné i zapomenuté májové a letniční zvyky. Dozvíte se hodně, můžete být za odborníky mezi svými neznalými přáteli. To není nikdy na škodu. 

Telčský dům pro děti i dospělé

To je můj další tip na zastavení. Naleznete ho při výjezdu z náměstí směrem na Dačice. Ve třech rovinách tu najdete historii města, nádhernou keramiku a různé doplňky, ve sklepení pohádkové bytosti a zajímavě ztvárněnou pražskou defenestraci, vyhození páně Slavaty z okna Pražského hradu.

V prvním patře se zabaví děti u modelů  mašinek, mohou si zahrát na pošťáky, k dispozici jsou razítka, lákadel je mnohem víc, rodiče si tu zatím mohou odpočinout od svých ratolestí.

Město z výšky

Vyhlídky jsou posledními zastaveními v půvabné Telči. První je volně přístupná kovová rozhledna Osadnice asi 500 metrů od železničního a autobusového nádraží. Při cestě do města narazíte na věž svatého Ducha. Pokud potřebujete dobře nasytit, doporučuji restauraci těsně před ní, dá se sedět na zahrádce, v příkopu pod vámi líně přežvykují mladí daňci. Posledním zastavením je věž kostela svatého Jakuba sousedící se zámkem. Odtud vidíte renesanční sídlo z neobvyklé perspektivy.    

Kam z Telče dál? Třeba na zámek do Dačic, města, kde vyrobili první kostkový cukr na světě, také tu má svůj pomník. Nebo do kláštera v Nové Říši. Ale nejhezčí je opřít se do pedálů a trochu si zastoupat. Gotický hrad Roštejn pánů z Hradce je ukrytý asi 15 kilometrů od města v lesích. Sloužil jako lovecké sídlo, expozicí je lesnické muzeum.  V parnu velmi příjemné místo.    

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků