Hlavní obsah
Nevyzbrojený armádní Gripen se předvede v neděli zhruba ve 13 hodin. Foto: Jiří Brožek

Šampionát v letecké akrobacii zakončí Pohár Ivana Tučka ve free stylu, chybět nebude ani gripen

Mistrovství Evropy v akrobatickém létání, které se koná na letišti v Počátkách u Chotěboře, vrcholí v neděli soutěží o Pohár Ivana Tučka . Zhruba osm pilotů se v něm představí ve free stylu.

Nevyzbrojený armádní Gripen se předvede v neděli zhruba ve 13 hodin. Foto: Jiří Brožek
Šampionát v letecké akrobacii zakončí Pohár Ivana Tučka ve free stylu, chybět nebude ani gripen

„Tato soutěž bude pro diváky velmi atraktivní. Nejsou v ní totiž tak přísná pravidla jako v jiných kategoriích. Piloti se tedy budou moci více odvázat a předvést,“ avizoval za pořadatele z chotěbořského Aeroklubu Jan Adamec.

Tím však program zdaleka končit nebude. Ve 13 hodin (tento čas platí v případě ideálního počasí) předvede své umění armádní pilot, kapitán Ivo Kardoš na svém nevyzbrojeném gripenu.

„Na tuto akci jsme dostali speciální povolení od Armády České republiky,“ prozradil Jan Adamec. Ivo Kardoš je tzv. display pilot, to znamená předváděcí pilot, který dokáže se svým letounem poměrně nízko nad zemí dělat opravdu mistrovské kousky. Letiště v Počátkách si vyzkoušel už ve středu. Na diváky čeká přibližně osmiminutová exhibice.

Kromě slavnostního dekorování evropských šampionů v pravé poledne si pak ještě návštěvníci budou moci vychutnat další ukázky letecké akrobacie. 

Nedělní program začal v 10 hodin.

KDO JE IVAN TUČEK

Už jako mladý nadšenec projevoval velký zájem o letectví. Základní pilotní výcvik podstoupil v Hradci Králové, kde se postupně začal díky svému nepřehlédnutelnému talentu více orientovat na akrobacii. Pamětníci s úsměvem tvrdí, že už jako nováček v tomto sportu začal svým soupeřům pořádně zatápět a kazit náladu. Poprvé se mistrem Československé socialistické republiky stal v roce 1973 a titul udržel i při následně konaných mistrovstvích v letech 1975 a 1977.  Na svém kontě má také stříbro z ME, bronz i zlato z MS. I těmito úspěchy si Tuček získal takříkajíc akrobatickou nesmrtelnost.

Po skončení kariéry předával své zkušenosti dál jako trenér a soutěží se poměrně často účastnil také v roli rozhodčího. Závěr svého leteckého života měl spojen s leteckou společností DELTA AIR, ve které pracoval na postu instruktora létání. Díky místu podnikání této letecké společnosti na hradeckém letišti se tak vrátil na domácí letiště, ze kterého startoval ke svým prvním letům. Naposledy z něho odstartoval právě za účelem trénování rakouských akrobatických elévů na jejich domácím letišti ve Friesachu. Na tomto letišti v průběhu akrobatického kurzu, vlivem technické závady letadla pro své okolí dodnes zcela nepochopitelně tragicky zahynul.

„Ivan Tuček nikdy nebyl přímo spjatý s Aeroklubem Chotěboř. Soutěží o Pohár Ivana Tučka jsme však chtěli vzdát poctu legendě letecké akrobacie i průkopníkovi české akrobatické školy,“ vyjádřil se Ivan Krejčí, šéf bezpečnosti na chotěbořském letišti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků