Hlavní obsah
Foto: Kateřina Martykánová

Salon filmových klapek zavítal do centra Brna

Až do 9. května je v prostorách obchodního centra Galerie Vaňkovka vystaveno 123 originálních filmových klapek povýšených na umělecká díla předními českými výtvarníky. Projekt Salon filmových klapek se již po 22. stal součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu.

Foto: Kateřina Martykánová
Salon filmových klapek zavítal do centra Brna

Přestože je Brno již tradiční zastávkou Klapka tour, letos ji právě zde provází hned několik novinek. Poprvé se unikátní filmové klapky představují na novém místě, v Galerii Vaňkovka.

„Naše obchodní centrum vnímáme spíše jako městskou galerii, kde se lidé rádi potkávají nejen za nákupy. Proto i vyhledáváme spojení s různými kulturními a vzdělávacími institucemi. Nápad na propojení Galerie Vaňkovka s festivalem ve Zlíně nás proto velmi potěšil,“ uvedl Jan Borůvka, ředitel obchodního centra Galerie Vaňkovka, které také přišlo se zajímavým nápadem oslovit základní umělecké školy.

Poprvé tak expozici klapek doprovází výtvory dětí z brněnských ZUŠ. Celkem jich žáci namalovali 210. Nejlepších šedesát papírových klapek je k vidění právě po boku dřevěných klapek od takových výtvarníků jako je Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Kateřina Miler a dalších.

Mezi pravidelnými přispěvateli do Salonu filmových klapek jsou opět také Ivan Baborák, František Květoň a Miroslav Göttlich. „Všichni tři autoři přispívají svou klapkou pravidelně a ještě žádný ročník nevynechali,“ dodal předseda správní rady Nadačního fondu ZLÍNTALENT Čestmír Vančura.

Z Brna Klapka tour zamíří už přímo do Zlína, kde kromě výstav ve Zlatém jablku a Kongresovém centru proběhne také tradiční aukce. Ta se letos uskuteční v neděli 26. května v době konání 59. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek z dražby bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí.

Novinkou letošního ročníku jsou samostatné webové stránky Salonu www.salonfilmovychklapek.cz. Obsahují kompletní galerie klapek za všechny ročníky včetně profilů jednotlivých výtvarníků i filmových projektů, které Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil z výtěžku aukce.

Za dosavadních 21 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2369 klapek, které byly vydraženy za celkem 32 934 600 korun. Historii této unikátní výstavy mapuje také unikátní publikace 20 Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín, která vyšla v roce 2017 a podrobně představuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

Další informace na www.salonfilmovychklapek.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků