Hlavní obsah
Delfinoterapie pomohla Kubovi zaktivovat motoriku i řeč, ale také jej rozptýlit. Foto: archiv rodiny

S pomocí nadace se handicapovaný Jakub léčí plaváním s delfíny

Posílení jemné motoriky, uvolnění šlachám i psychickou stimulaci doteky dopřála handicapovanému Jakubovi z Mladé Boleslavi desetidenní delfinoterapie v turecké Antalyi, kterou finančně podpořila Nadace Agel částkou 30 tisíc korun.

Delfinoterapie pomohla Kubovi zaktivovat motoriku i řeč, ale také jej rozptýlit. Foto: archiv rodiny
S pomocí nadace se handicapovaný Jakub léčí plaváním s delfíny

Jedenáctiletý Jakub trpící cerebelární formou dětské mozkové obrny i jeho maminka se každý den těší z blahodárných účinků terapie na pohybový, nervový i psychický vývoj chlapce a přáli by si mít tuto možnost i napřesrok.

Vzácná forma dětské mozkové obrny obtěžkala Kubu mimo jiné špatnou motorikou, expresivní poruchou řeči a středně těžkou retardací. „Díky příspěvku Nadace Agel a delfinoterapii Kuba lépe a tvrdě spí, je v klidnějším rozpoložení, více se zajímá o věci okolo sebe, déle udrží pozornost a spolupracuje na logopedii a postupně se mu zlepšuje i jemná motorika. Kuba miluje vodu a moc si plavání s delfíny užívá. První dny plaval s pomocí terapeuta, ale nejšťastnější byl, když mohl plavat sám jen s delfíny,“ popisuje Jakubova maminka Gabriela Pantlíková, která spolu s manželem syna v Turecku na terapiích každý den doprovázela.

„Největší odměnou je pro mě vědomí, že naše finanční podpora Kubovi pomáhá pracovat na svém handicapu a že díky ní může strávit příjemné chvíle, které mu dávají sílu a motivaci,“ pochvaluje si Veronika Dostálová, členka správní rady Nadace Agel.

Delfíni na terapii pro Kubu se jmenovali Elvis, Ice a Lucky. Chlapec měl k dispozici jednoho až dva delfíny najednou a českého terapeuta.

„Delfinoterapie není o cvičení, ale o polohování. Delfíni vibrují, komunikují svou řečí a nikdo nedokáže říct, co přesně se v bazénu děje. Hned první lekci mezi nimi bylo zvláštní spojení a Kuba začal delfína hladit, objímat a plácat. Při plavání se někdy Kuba držel za ploutve a jindy si na delfína položil nohy, aby uvolnil namáhané Achillovy šlachy. Po správně provedeném úkolu následovala odměna pro delfína i pro Kubu – dostal od delfína pusu,“ vypráví Gabriela Pantlíková zážitky z delfinoterapie, kterou vždy zakončoval zklidňující pobyt na vibračním lehátku a někdy uvolňující muzikoterapie zvaná Tibetské misky.

Delfinoterapie pomohla Kubovi zaktivovat motoriku i řeč, ale také jej rozptýlit. O tom, že pro Kubu byla silným zážitkem, svědčí podle jeho maminky i to, že doposud doma chodí okolo fotek a na dálku posílá pusinky svým kamarádům delfínům. Pro další pokroky a udržení dosavadních úspěchů by měl Kuba absolvovat finančně náročnou delfinoterapii alespoň jednou ročně.

Nadace Agel sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila přes 960 žadatelů celkovou částkou přesahující 26 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků