Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.

Referendum o vodě ve Zlíně neprošlo kvůli špatně položeným otázkám

Návrh na uspořádání místního referenda k vodárenské problematice smetli ve čtvrtek 7. února zlínští zastupitelé ze stolu. Proti vyhlášení referenda hlasovalo 34 zastupitelů, pro vyhlášení dva a dva zastupitelé se podle mluvčího hlasování zdrželi.

Ilustrační foto. Foto: Vlastimil Langer, PhDr.
Referendum o vodě ve Zlíně neprošlo kvůli špatně položeným otázkám

„Důvodem jsou špatně položené otázky, které jsou v rozporu s právními předpisy,“ informoval v pátek tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Zapojení občanů do chodu města podporujeme a jejich aktivního přístupu si vážíme. Avšak vzhledem k navrženým otázkám je vysoká pravděpodobnost, že výsledky referenda by byly napadeny u soudu a prohlášeny za neplatné. Náklady na referendum se odhadují zhruba na milion korun, a proto jsme jednali s péčí řádného hospodáře a pořádání referenda odmítli,“ vysvětlil rozhodnutí drtivé většiny zlínských zastupitelů zlínský primátor Jiří Korec.

O problematickém znění navržených otázek věděl přípravný výbor v čele se zastupitelem Pavlem Sekulou už od léta loňského roku. „Podle názoru Ministerstva vnitra ČR jsou dvě ze tří otázek v rozporu s právem, třetí je nevhodně formulovaná. Jestliže v září vzal Pavel Sekula na vlastní žádost návrh zpět, letos v lednu jej předložil znovu, přičemž jedinou změnou bylo pořadí navržených otázek,“ sdělil mluvčí magistrátu.

Referendum se mělo týkat společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), v níž je město Zlín největším akcionářem, ne však nadpolovičním. Přesto by podle navržených otázek pro referendum mělo zasahovat do řízení této společnosti.

„To dle zákona není přípustné. Město může pouze pověřit svého zástupce na valné hromadě, aby podal návrhy dle výsledku referenda. Úkolovat vedení VaK ale v žádném případě nemůže. Je tedy zřejmé, že v referendu by se hlasovalo o něčem, co není v praxi možné realizovat. Což není problém města a jeho zastupitelů, ale přípravného výboru,“ konstatoval Zdeněk Dvořák.

Vodárenství na Zlínsku funguje na základě tzv. provozního modelu, který je v rámci ČR nejrozšířenějším. Vedení VaK se podle Dvořáka snaží jeho podmínky intenzívně vylepšovat. V posledních letech vyjednalo zvýšení nájemného o 25 milionů korun ročně (tedy o 23 procent), což umožňuje navyšovat investice do infrastruktury.

Jen za loňský rok se investovala do údržby a modernizace majetku VaK částka 220 milionů korun. Mezi zásadní počiny se řadí například rekonstrukce úpravny vody pro Zlín v Tlumačově.

„Úpravna nyní využívá unikátní technologii, kterou jinde v Pomoraví nenajdete. Díky ní je do Zlína a okolních obcí dodávána velmi kvalitní voda,“ zdůraznil Svatopluk Březík, předseda představenstva VaK.

Zlín je v řešení vodárenské problematiky velmi aktivní. Díky tomu klesl v pořadí měst podle ceny vody z druhého místa na konec třetí desítky. Důležitou roli chce mít i v následujících letech.

„Zastáváme názor, že s vodou jako se strategickou surovinou má hospodařit město. Soudy ohledně současného smluvního vztahu však trvají již roky, takže vyjednáváme dohodu mezi akcionáři VaK a dalšími zúčastněnými, aby vodu měly pod kontrolou obce,“ prohlásil zlínský primátor Jiří Korec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků