Hlavní obsah
Foto: Věra Stojarová

Putování za tajemným zlínským hradem

Druhý ročník akce Putování za tajemným zlínským hradem si klade za cíl informovat obyvatele Zlína (od rodin s dětmi až po seniory) o zapomenutém zlínském hradu, který byl postaven ve 13. století na kopci Hradisko, asi kilometr jižně od centra Zlína.

Foto: Věra Stojarová
Putování za tajemným zlínským hradem

O tom, že existoval zlínský hrad, vědí jen milovníci historie, což je velká škoda. Právě touto akcí chtějí organizátoři ukázat cestu k zapomenutému místu. Že se nejedná jen o pověst, přinesl svědectví archeologický výzkum, při kterém byly roku 1940 na Hradisku odkryty pozůstatky opevněného objektu, který je patrný na místě ještě dnes.

V lidovém vyprávění zachyceném ve Starozlínských pověstech Karla Pekárka se o zlínském hradě traduje, že šlo o mohutnou třípatrovou stavbu se dvěma válcovými věžemi. Zdi byly prý silné na dva sáhy a dovnitř se vcházelo přes padací most střežený děly. A dokonce odtud měla vést podzemní chodba až do 3 hodiny vzdáleného Provodova. Hradu i městu pod ním podle legend vládl tajemný rytíř Miloš.

Takové po mnoho pokolení tradované představy jsou sice přehnané, ale mají určitý reálný základ. Průzkumy provedené na Hradisku v letech 1938 a 1940 sice vyvrátily představu o rozsáhlém kamenném sídle, ale prokázal, že na tomto místě někdy od druhé poloviny 13. století stával opevněný objekt – hrad nebo tvrz, který sloužil ještě na přelomu 15. a 16. století. 

Putování za tajemným zlínským hradem se koná 29. dubna a začne ve 12 hodin v parku Komenského, ve kterém všichni účastníci obdrží mapy a po vyznačené trase se vydají na kopec Hradisko, kde stával v minulosti zlínský hrad. Nově vyznačená trasa díky Klubu českých turistů vede lesním terénem až na Hradisko a pohodovým tempem trvá necelou hodinu.

Cesta na Hradisko bude zpestřena středověkými úkoly. Akce bude takovým happeningem a oslavou historie zlínského hradu. Na místě byla vloni slavnostně odhalena informační cedule, která zde zůstane natrvalo. Akce bude zpestřena výklady o historii zlínského hradu, vystoupením šermířských skupin a občerstvením se středověkou tématikou. Akce je podpořena Statutárním městem Zlín a je součástí projektu Živý Zlín.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků