Hlavní obsah
Michal Štípa jako 1. sólista baletu Národního divadla končí a odchází šéfovat baletu do Moravského divadla Olomouc. Foto: archiv M. Štípy

První sólista baletu Národního divadla Michal Štípa končí a odchází šéfovat do Olomouce

Je doposud prvním sólistou baletu Národního divadla v Praze. Patří k nejvíce sexy tanečníkům u nás a na svém kontě má řadu prestižních baletních rolí. Teď ale všechny šokoval tím, že ve Zlaté kapličce končí. Mnozí se ptají na důvod, kterým je především prestižní nabídka a další kariérní posun.

Michal Štípa jako 1. sólista baletu Národního divadla končí a odchází šéfovat baletu do Moravského divadla Olomouc. Foto: archiv M. Štípy
První sólista baletu Národního divadla Michal Štípa končí a odchází šéfovat do Olomouce

„Něco končí, aby něco nového mohlo začít. Ano, z Národního odcházím po vzájemné dohodě a od ledna 2019 se stanu uměleckých šéfem baletu Moravského divadla v Olomouci,” prozradil Michal Štípa, který je brán jako jakýsi nástupce Vlastimila Harapese. 

Sošný, skoro dvoumetrový blonďák tak musel přehodnotit své pracovní závazky v Praze i jinde po světě, aby mohl přijmout prestižní nabídku z Olomouce. „Je to výzva a já mám výzvy rád. Bude to trochu dojíždění, trochu změn, ale v podstatě se na to moc těším,” podotkl Štípa, který se kromě klasickému baletu věnuje i choreografii a je také tanečním (baletním) lektorem.

„Doufám, že budu pro Moravské divadlo příjemným přínosem a seznámím tanečníky se zajímavými choreografy a inscenátory, se kterými jsem se za svou kariéru měl možnost setkat a spolupracovat. Věřím, že vznikne zajímavý repertoár pro každého diváka,“ uvedl budoucí umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa. 

Štípa tak v Moravském divadle podle ředitele scény Davida Gerneše nahradí po devíti letech Roberta Balogha, s nímž podle jeho vyjádření vedení nebylo příliš spokojeno. Stávající baletní mistr z Prahy by měl situaci v baletním souboru zklidnit a nastolit nové umělecké směřování. 

Michal Štípa, který byl dlouholetým sólistou baletu Národního divadla v Brně a Praze (kde byl od roku 2009 prvním sólistou), držitel řady prestižních ocenění včetně Ceny Thálie. 

Na prknech Národního divadla se Michal Štípa objeví ještě 2. února 2019, kdy se s touto scénou rozloučí představením Timeless. Národní divadlo vstupenky na toto představení bude prodávat pouze dva dny, a to 23. a 24. prosince. „Budu se na všechny, kteří přijdou, moc těšit,” dodal Michal Štípa. 

Jeho taneční umění obdivují diváci nejen u nás, ale i v zahraničí - Michal Štípa se představil na jevištích v Evropě, Asii i v USA a spolupracoval s řadou předních světových choreografů. Jako choreograf nastudoval například balet Don Quijote v Národním divadle moravskoslezském. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků