Hlavní obsah
Maxík byl důstojně oslaven Foto: Václav Šilha

První pražské sluně Max mělo křtiny na nejvyšší úrovni

Málokterá zvířecí celebrita měla křtiny jako první slůně narozené v pražské zoologické zahradě. Výčet hostů byl téměř jako u královského dvora, od nejvyšších pater osobností, po drobné dvořany. Sloník se narodil samici slona indického Janitě 5. dubna.

Maxík byl důstojně oslaven Foto: Václav Šilha
První pražské sluně Max mělo křtiny na nejvyšší úrovni

Křtu se zúčastnili... a mnozí další

Křtu se zúčastnili ministr zahraničí Srílanské demokratické socialistické republiky, Jeho Excelence Mangala Samaraweera, ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek, náměstek ministra zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek, primátorka Prahy Adriana Krnáčová a  další.

A jmenuješ se Max, Maxmiliáne

Samečka pokřtili jeho kmotři Jakub Kohák a Karel Voříšek vznešeným jménem Maxmilián (zkráceně Max), podle císaře Maxmiliána II.

Jméno dostal císařské

„Jméno prvního slůněte, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato, se vybíralo z návrhů zaslaných veřejností. Matkou slůněte je slonice Janita, kterou jsme spolu s Tamarou přivezli v roce 2012 ze Srí Lanky. Z téhož ostrova pocházel i vůbec první slon, kterého obyvatelé českých zemí kdy spatřili na vlastní oči. A právě tento slon a jeho příběh nás inspirovaly při výběru jména pro naše slůně. Samec, který se snad měl jmenovat Emanuel, byl počátkem 60. let 16. století přepraven z panovnických stájí království Kotte do Evropy a posléze se ho ujal císař Maxmilián II. Habsburský. Na Masopust L. P. 1570 se Emanuel zúčastnil impozantní návštěvy Maxmiliána II. v Praze a stal se tak úplně prvním pražským slonem,“ vysvětlil zajímavý příběh související s výběrem jména ředitel zoo Miroslav Bobek.

Královské dary

„Jsem velmi rád, že se mohu zúčastnit dnešní slavnosti pojmenování slůněte, které porodila slonice darovaná pražské zoo právě ze Srí Lanky. Darování slonů má na Srí Lance zavedenou tradici: již v dávné historii dávali naši králové slony v rámci takzvané sloní diplomacie významným králům, například právě císaři Maxmiliánovi. My v této tradici pokračujeme a dnešní slavnostní akt je tak pro mě zároveň mostem spojujícím obě naše země,” pronesl kromě jiného při slavnostním projevu ministr zahraničí Srílanské demokratické socialistické republiky, Jeho Excelence Mangala Samaraweera.

Křest se těšil velkému zájmu veřejnosti, zoologická zahrada se poslední dobou pyšní velkými úspěchy v odchovu mláďat. Některá jsou nečekaná a všechny příjemně zaskočí, jako například nedávno narozený gorilí sameček.

Pražská zoologická zahrada je na špici podobných zařízení celého světa, její úspěchy jsou velmi ceněny necelosvětové scéně zejména záchrany živočišných druhů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků