Hlavní obsah
Kapka fyziky na hodonínské průmyslovce letos bavila všechny. Foto: Ondřej Středula

Průmyslovka Hodonín předvedla další Kapku fyziky

Studenti technického lycea hodonínské střední školy předvedli v pátek 6. prosince fyzikální představení pro žáky z okolních základních škol. Pokusy z optiky rozehrály hru světel a stínů a dokonale zabavily všechny přítomné.

Kapka fyziky na hodonínské průmyslovce letos bavila všechny. Foto: Ondřej Středula
Průmyslovka Hodonín předvedla další Kapku fyziky

Kapka fyziky je otevřená fyzikální laboratoř, ve které studenti technického lycea hodonínské střední školy předvádí pokusy na přichystaných stanovištích pro žáky 8. a 9. ročníků okolních základních škol. V letošním školním roce proběhl již třetí ročník, jehož smyslem je porozumění fyzikálním jevům a hlavně přijatelnou formou jejich vysvětlení. Kapka fyziky je jakási interaktivní dílna, kde si mohou pokusy žáci sami vyzkoušet.

Třídy z okolních základních škol se dostaví na hodinu fyziky do přírodovědné učebny hodonínské průmyslovky. Žáci se rozdělí ke stanovištím, které obsluhují studenti průmyslovky. Ti jim vysvětlí pozorovaný jev, předvedou dané pokusy a nechají je, aby si mohli vše vyzkoušet. Vše probíhá pod dohledem učitele fyziky z průmyslovky.

Tentokrát se v přírodovědné učebně setmělo a svítily jen lasery, UV lampa a kahany. Atmosféra skvěle připravená na hru světel a stínů. Poutavé pokusy z optiky jsou připraveny.

Jaké jsou výhody takové výuky?

Žáci ZŠ si vyzkouší pokusy, na které v hodinách fyziky často nezbývá čas nebo není vybavení.

Studenti SŠPU si otestují své vysvětlovací a komunikační schopnosti.

Učitel ze ZŠ během jedné hodiny obsáhne pokusy k různým tématům.

V hodinách fyziky se pak už jen připomene pokus, na který se snadno naváže.

Žáci i studenti si mnohem lépe zapamatují daný fyzikální jev i jeho vysvětlení.

Všichni zúčastnění se u toho dobře baví.

„Plánované čtyři termíny na letošní ročník Kapky fyziky byly zaplněny takřka ihned po jejich vyhlášení a myslím si, že by se naplnily klidně ještě další. Za jeden den se u nás vystřídají vždy čtyři základní školy,” uvedl učitel fyziky na hodonínské střední škole Zbyněk Bábíček.

„Na Kapku fyziky k nám přijíždějí třídy nejen z okolních škol, ale po ohlasech z minulých let se nám hlásí školy i z mnohem větších vzdáleností,” dodal kantor.

Fyzika tak umí být i docela zábava.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků