Hlavní obsah
Spotřeba krve v létě stoupá kvůli dopravním nehodám i jiným komplikacím. Zásoby krve se naopak tenčí. Ilustrační snímek Foto: Hana Szotkowská

Prostějovská transfúzní stanice zoufale postrádá dárce se skupinou 0 -

S akutním nedostatkem krve se v současné chvíli potýká prostějovská nemocnice. Nejrychleji se tenčí zásoby u krevní skupiny 0 - . Rozšířit je nyní mohou jedině bezpříspěvkoví dárci krve. Prostějovské transfúzní středisko teď proto přivítá každého dárce s touto univerzální krevní skupinou.

Spotřeba krve v létě stoupá kvůli dopravním nehodám i jiným komplikacím. Zásoby krve se naopak tenčí. Ilustrační snímek Foto: Hana Szotkowská
Prostějovská transfúzní stanice zoufale postrádá dárce se skupinou 0 -

„Prázdniny jsou obecně rizikovým obdobím. Sice je naplánováno méně operací, ale přibývá úrazů a akutních komplikací, takže spotřeba je nárazová a hůře se plánuje,“ vysvětluje úseková sestra prostějovského transfúzního střediska Dáša Chmelenská. Odběrové středisko zároveň prosí všechny, kteří dostali pozvánku k odběru, aby návštěvu transfuzní stanice zbytečně neodkládali.

Dárců o prázdninách ubývá nejen kvůli jejich nepřítomnosti ve městě, ale také kvůli nutné odmlce v odběrech po návratu z některých zahraničních destinací. „Například po pobytu v zemích mimo Evropu mohou dárci darovat nejcennější tekutinu nejdříve za tři měsíce. Měsíční pauza je nutná ale také například po přisátí klíštětem,“ doplňuje Chmelenská.

Dárcem se může stát každý člověk od 18 do 60 let, s váhou nad 52 kilogramů, který v minulosti neprodělal žloutenku a není sledován v současné době pro žádné onemocnění. Muži mohou přijít darovat krev pětkrát ročně, ženy čtyřikrát ročně.

Odběrové středisko se nachází v druhém patře polikliniky. Odběry probíhají každé pondělí, úterý a čtvrtek od 6.00 do 8.00 hodin. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí na místě příslušný lékař. Objednávat se mohou dárci krve také telefonicky (582 315 210) nebo prostřednictvím emailu transfuzka@nempv.cz .

Informace k darování krve v prostějovské nemocnici naleznou dárci na webových stránkách http://nemocniceprostejov.agel.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků