Hlavní obsah
Sýkora koňadra Foto: Adolf Goebel

Připravte si krmítka pro ptáčky za oknem

Noční teploty klesají pod nulu a tak je nejvyšší čas k instalaci krmítek pro naše drobné ptactvo. Do zahrad i do městských ulic se již stahují početná hejna sýkor koňader i modřinek, zvonci, stehlíci, dlasci, pěnkavy, jikavci i čížci.

Sýkora koňadra Foto: Adolf Goebel
Připravte si krmítka pro ptáčky za oknem

Volně žijící ptáci nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Až později nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek jim může zachránit i život.

Nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků v zimním období jsou slunečnicová semínka a drcené ořechy. V obchodech se dají sehnat i různé směsi semen do krmítek a lojové koule. Vhodný je i syrový hovězí lůj, na který létají mimo sýkor i brhlíci a strakapoudi. Kosi, kvíčaly a brkoslavi mají nejraději jablka a jeřabiny.

Do krmítek naopak nepatří v žádném případě zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo. Ptáci je sice pozřou, ale mohou uhynout.

Ojediněle se na krmítku objevuje i červenka, střízlík nebo šoupálek. Pokud si nebudete jisti, jaký druh je hostem na vašem krmítku, tak jej vyfoťte a pošlete k určení do Moravského ornitologického spolku v Přerově na e-mail: mosprerov@seznam.cz. Ornitologové vám rádi poradí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků