Hlavní obsah
Foto: Festival Zpatra

Pražský festival s Ester Kočičkovou, Simonou Babčákovou i špičkami světové improvizace

Festival Zpatra seznámí návštěvníky s mnoha improvizačními styly, zhlédnou představení těch nejlepších improvizátorů z tuzemska i ciziny a vyberou si z pestré nabídky improvizačních workshopů. Pro širokou veřejnost se uskuteční v Praze od 19. do 21. října. Letos má motto Co se ti honí hlavou?

Foto: Festival Zpatra
Pražský festival s Ester Kočičkovou, Simonou Babčákovou i špičkami světové improvizace

„Měli bychom umět být pozorní k tomu, co se nám honí hlavou. To je klíč k autenticitě, tvořivosti a sebepoznávání,“ komentuje význam letošního festivalového motta Pavel Wieser, programový ředitel festivalu Zpatra. „Při improvizaci vás na jevišti napadají různé myšlenky a všechny jsou správné. Důležité je si jich všimnout a komunikovat je ven. Pak se s nimi může dál hrát, mohou růst a někoho inspirovat,“ dodává Wieser.

Odpověď na tuto otázku budou hledat účastníci čtvrteční konference, která předchází hlavnímu programu. Vystoupí na ní například populární improvizátor Láďa Karda, který momentálně zkoumá možnosti improvizace na pražské DAMU.

Pátek a sobota patří hlavnímu programu a workshopům. Mezi účinkujícími se objeví například Ester Kočičková, Simona Babčáková, z Chicaga přicestuje Jonathan Pitts, z Varšavy originální hudebně improvizátorské uskupení Backspace a s novou performancí Blind Dates se představí Jim Libby s Michaelem Smulikem z Vídně.

Divadelní improvizace (ve spojení s hudební, taneční či dokonce výtvarnou improvizací) je fenoménem, který v posledních letech zaznamenal značný rozkvět.

Zpatra 2017 je druhým ročníkem festivalu, jehož ambicí je svést dohromady protagonisty a diváky různých forem improvizačního divadla a propagovat tak svébytnost tohoto druhu umění. Dlouhodobým cílem je, aby Praha měla svůj každoroční festival, na který se sjedou improvizátoři z celého světa, aby bavili sebe i diváky, jak je tomu v jiných velkých evropských městech.

Improvizačnímu festivalu Zpatra bude o týden dříve předcházet tzv. warm-up, neboli rozcvička. Uskuteční se v sobotu 14. října v holešovickém Cross Clubu. Na programu jsou taneční improvizace, o které se postarají Loco:Motion Company z České republiky a tanečnice a choreografka Małgorzata Haduch z polského Krakova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků