Hlavní obsah
Budova radnice městské části Praha 6. Foto: Adam Halmoši

Praha 6 nepůjde do dražby části bývalého Strnadova zahradnictví

Městská část Praha 6 nevyužije možnost účastnit se veřejné dražby ideální poloviny více než 11 tisíc metrů čtverečních pozemků a dvou staveb, které se nacházejí v severovýchodní části bývalého „Strnadova zahradnictví“ ve Vokovicích. Jde o podíl vlastněný akciovou společností ALGEBRA v likvidaci.

Budova radnice městské části Praha 6. Foto: Adam Halmoši
Praha 6 nepůjde do dražby části bývalého Strnadova zahradnictví

Termín dražby nemovitostí je nyní stanoven na 10. prosince. Nejnižší podání je za částku 12,5 miliónu korun. Městská část Praha 6 by se formou dražby mohla stát spoluvlastníkem pouze ideální poloviny nemovitostí. Jenže to má svá rizika.

„Vzhledem k tomu, že předmětem dražby je pouze ideální spoluvlastnický podíl, neznamená to, že by Praha 6 získala v dražbě reálnou část pozemků. Existuje riziko, že pozemky zůstanou nadále zatíženy zástavními právy a bez dohody s druhým spoluvlastníkem a se zástavním věřitelem nebude možné je fakticky využít. Spoluvlastník by mohl svoji polovinu navíc bez dohody s Prahou 6 prodat. Byly by tak výrazně ohroženy finanční prostředky městské části,” řekl Jaromír Vaculík (TOP 09), radní odpovídající za majetkovou politiku Prahy 6.

V případě, že se chce městská část účastnit dražby, musí splnit několik podmínek. „Zastupitelstvo totiž musí schválit účast na dražbě a hlavně ještě před dražbou odsouhlasit maximální částku, kterou může Praha 6 do dražby vložit. Vzhledem k tomu, že jednání zastupitelstva je veřejné, případným dalším zájemcům v dražbě by tak byla dopředu známa maximální částka Prahy 6 a to ve svém důsledku fakticky maří smysl a účel nákupu formou dražby,“ uvedl Ondřej Kolář (TOP 09), starosta městské části Praha 6.

Zastupitelé projednali možnost zúčastnit se dražby části pozemků již v dubnu letošního roku. Pro návrh hlasovalo pouze 19 zastupitelů a účast v dražbě nakonec nebyla schválena. V červnu 2014 se pozemky v dražbě za nejnižší podání 16,2 miliónu korun nevydražily. Nový termín dražby je stanoven na 10. prosince, nejnižší podání je na částku 12,5 milionu korun.

Draží se ideální polovina u nemovitostí, které jsou historicky součástí areálu tzv. „Strnadova zahradnictví“, tj. areálu skleníků a zahradnického zařízení. V posledních desetiletích byl areál zdevastován, zarostl náletovou zelení a byl středem zájmu bezdomovců. Dotyčné pozemky jsou součástí areálu v jeho severovýchodní části. Územní plán stanovuje, že zhruba 69 procent výměry je vedeno jako území všeobecně obytné a přibližně 31 procent výměry je vedeno jako zeleň městská a krajinná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků