Hlavní obsah
„Pokud rodiče na svém dítěti pozorují jakoukoliv nesrovnalost v pohybu, je lepší přijít preventivně na konzultaci," říká fyzioterapeut Radek Wiaczka. Foto: archiv nemocnice

Pomalý či špatný vývoj dětí mohou rodiče konzultovat v nové psychomotorické poradně

Opožděný vývoj, asymetrii těla či odchylky v pohybu u malých dětí mohou maminky z Ostravy a okolí nově konzultovat ve speciální psychomotorické poradně. Ta vznikla na rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě.

„Pokud rodiče na svém dítěti pozorují jakoukoliv nesrovnalost v pohybu, je lepší přijít preventivně na konzultaci," říká fyzioterapeut Radek Wiaczka. Foto: archiv nemocnice
Pomalý či špatný vývoj dětí mohou rodiče konzultovat v nové psychomotorické poradně

Poradna je určena především dětem do jednoho roku. Navštívit ji přitom v rámci prevence mohou zájemci i bez jakékoliv žádanky či doporučení. Hlavními tématy, která psychomotorická poradna řeší, je opožděný vývoj, asymetrie těla či odchylky v pohybu. Ne vždy přitom tyto odlišnosti musí nutně vyžadovat lékařskou pomoc.

„Každé dítě je jedinečné a originální, a přesně takový je i jeho psychomotorický vývoj. To, že dítě nemá tytéž dovednosti, jako jeho vrstevníci, nemusí nutně znamenat nějaký problém. Vždy je ale dobré zhodnotit stav odborníkem, a právě pro tyto účely je tady naše poradna,“ uvedl Bc. Radek Wiaczka, fyzioterapeut Vítkovické nemocnice s tím, že mnohdy stačí rodičům poskytnout tipy a rady pro podporu zdravého vývoje jejich potomka a odchylky zmizí samy.

Primárním účelem poradny je nabízet konzultace rodičům malých dětí, kteří mají pochybnosti o správném či dostatečně rychlém fyzickém i psychickém vývoji svých dětí. Přijít si pro rady či odpovědi ale mohou i rodiče předškoláků, školáků či studentů, stejně jako rodiče hendikepovaných dětí a mládeže. 

„Pokud rodiče na svém dítěti pozorují jakoukoliv nesrovnalost v pohybu, určitě je lepší přijít preventivně na konzultaci. V případě špatného pohybového vývoje hraje čas velkou roli, a čím dříve rodiče s potížemi přijdou, tím úspěšněji je můžeme řešit. Ať už třeba lepší motivací dětí, úpravou návyků rodičů či změnou denního režimu,“ doplnil Bc. Radek Wiaczka s tím, že v případě zjištění vážnějších problémů jsou děti odesílány ke standardní rehabilitační léčbě.  

Strach z konzultace přitom děti ani rodiče mít nemusí. Během hodinového sezení fyzioterapeut dítě pozoruje a na základě konzultací s rodiči hodnotí jeho denní režim i návyky, případně vyhodnocuje i domácí videa se záznamem vývojových odchylek, které mohou rodiče ke konzultacím přinášet. 

Zájemci o konzultaci v psychomotorické poradně mohou přicházet i bez žádanky na základě telefonické objednávky na čísle 595 633 362 nebo osobní objednávky v 1. patře budovy „D“ Vítkovické nemocnice. Poradna je otevřena ve všední dny podle objednávky a cena jednoho hodinového sezení je 250 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků