Hlavní obsah
Foto: Vladimír Tauchman

Pomáhají zvířatům v nouzi

Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř provozuje od roku 1998 záchrannou stanici pro zraněné volně žijící živočichy. Ročně poskytují péči až pěti stům volně žijících živočichů v nouzi, které přijímá z okresů Náchod, Trutnov, Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou.

Foto: Vladimír Tauchman
Pomáhají zvířatům v nouzi

Spolu s přidruženou stanicí pro Krkonošský národní park ve Vrchlabí je jediným zařízením tohoto typu v celém Královéhradeckém kraji.

Více než polovinu pacientů se daří po vyléčení úspěšně navracet do volné přírody, dalším několika stům živočichů ročně pomohou díky odborné non-stop telefonické poradně fungující nejen pro širokou veřejnost, ale i pro státní správu (hasiči, strážníci i policisté, úředníci…).

Nezřídka i dočasně suplují činnost některých dalších státních i nestátních zařízení (psí útulky, veterinární správy, úřady) v době kdy tyto nepracují, tedy zejména o svátcích, víkendech, či nočních a brzkých ranních hodinách, neboť je většinou jedinou alespoň trochu „příbuznou“ institucí kam se dá v tuto dobu vůbec dovolat. Snaží se však řešit i přímo v terénu nejdůležitější příčiny kolizí volně žijících živočichů s civilizačními prostředky, aby se tam zraněných živočichů dostávalo co nejméně.

Zabezpečují proto nejrizikovější venkovní prosklené plochy, trolejová vedení nad zimovišti vodních ptáků, vytvářejí se vhodná zimoviště, aktivně se pečuje o zhruba 150 přírodovědně cenných lokalit tak, aby pro volně žijící živočichy představovala bezpečná útočiště. Snaží se vhodnou osvětou eliminovat bohužel stále velmi rozšířené snahy o zbytečné „zachraňování“ živočichů v případech, kdy to není potřeba, a které plynou z pouhé neznalosti biologie jednotlivých druhů (např. některá mláďata v dobré víře nálezci odebírána svým původním rodičům).

Vyrábí, budují a distribuují prvky (např. ježčí pelíšky, ptačí a savčí budky a krmítka, hmyzí hotely), které pomáhají zlepšovat prostředí pro živočichy na zahradách atd. Činnost je v tomto směru velice obsáhlá jak se můžete přesvědčit ať už osobně, či alespoň na webu.

Pomáhají zvířatům v nouzi (90 procent z přijatých živočichů je v nouzi vinou člověka a jeho aktivit, je proto morální povinnosti člověka se o tyto živočichy postarat).

Krátí utrpení těžce postiženým živočichům, které není možné vypustit do přírody, nebo jim není možné zajistit důstojný život v zajetí. Snaží se minimalizovat ohrožení volně žijících živočichů ze strany člověka, tzn. řešit nejrůznější negativní vlivy tak, aby činnost záchranných stanic v budoucnu nebyla potřeba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků