Hlavní obsah
Plzeň intenzivně spolupracuje se studenty, podporuje je řadou projektů. Foto: Magistrát města Plzně

Plzeň intenzivně spolupracuje se studenty

Úzkou spolupráci se studenty středních a vysokých škol se podařilo navázat městu Plzni, které na začátku tohoto roku spustilo ojedinělý projekt na podporu technického vzdělávání Smart Edu Plzeň.

Plzeň intenzivně spolupracuje se studenty, podporuje je řadou projektů. Foto: Magistrát města Plzně
Plzeň intenzivně spolupracuje se studenty

V průběhu několika měsíců vznikly různé projekty, a to podle zadání města. Studenti tak například pracovali na projektu, který zlepší systém sdílení kol, jenž v Plzni funguje, v městem vypsané soutěži navrhovali aplikaci, která nejlépe ovládne dron a další. Spolupráce s městem pro ně může být impulsem pro vlastní podnikání. Zázemí talentovaným studentům poskytuje Plzeň ve svém technologickém centru Dronet.

„Uvědomujeme si, že pokud se Plzeň chce stát městem výzkumu, vývoje a inovací, musíme tu mít dostatek technicky vzdělaných lidí. Chceme podchytit talenty už od útlého věku, dát jim možnost rozvíjet se. Máme Centrum robotiky, ve kterém se dětem věnujeme formou volnočasových aktivit, robotika se dokonce stala součástí rozvrhu na Masarykově základní škole, organizujeme technicky orientované soutěže a řadu dalších akcí. Jednoduše propojujeme všechny stupně vzdělávacího systému a děti mají možnost růst s technikou. Ve chvíli, kdy jsou už jako studenti středních či vysokých škol schopni vymýšlet zajímavé věci, jsme připraveni nabídnout jim atraktivní projekty spojené s městem a pomoci jim v začátcích vlastního podnikání,” řekl primátor Martin Zrzavecký.

Právě propojení s městem Plzní má pro studenty řadu výhod. V současné době například probíhá soutěž s názvem Technické IT léto. Úkolem studentů středních a vysokých škol je zpracovat technické řešení zadaného projektu, který město potřebuje reálně vyřešit.

„Konkrétně se jedná o oblasti Internet věcí, Web města a Podpora turistiky. Student, jehož návrh bude nejlépe zpracovaný a využitelný v praxi, získá kontrakt s městem na jeho realizaci. To pro něj znamená nejen finanční odměnu, ale také recenzi od partnera, jakým je právě město Plzeň. Taková zkušenost skvěle doplní životopis a pro řadu studentů se může stát odrazovým můstkem k vlastnímu podnikání,” vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, která projekt Smart Edu Plzeň zastřešuje.

Velkou odezvu zaznamenává město také v souvislosti s drony. V rámci DronFestu, unikátního festivalu bezpilotního létání, byla již podruhé vyhlášena soutěž DronApp o nejlepší aplikaci schopnou ovládat dron. Vítězem letošního ročníku se stal teprve 18letý student Petr Šíma, jehož aplikace dokáže kromě standardních funkcí, jako jsou ovládání kamery, přenášení obrazu a telemetrie, ukládat také záznam o trase a délce letu nebo upozornit na nepříznivé podmínky pro létání. Takový produkt může uspět i v podnikatelském sektoru.

„Plzeň dokáže poskytnout mladým nadějným lidem zázemí v našem vlastním technologickém centru Dronet, kde mají možnost testovat své aplikace na řadě bezpilotních letadel, které vlastní Správa informačních technologií města Plzně. Ta jim také nabízí radu odborníků,” uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků