Hlavní obsah
Přístroj umožňuje odborníkům vyšetřovat nově znaménka prostřednictvím celoplošného skenování těla. Foto: archiv Polikliniky Agel

Pigmentová znaménka vyšetří díky modernímu přístroji ještě důkladněji

Ještě s větší přesností mohou nyní lékaři Polikliniky Agel Praha Italská vyšetřovat pigmentová znaménka. Poliklinika pořídila na svou kožní ambulanci jedinečný přístroj v hodnotě přesahující půl miliónu korun.

Přístroj umožňuje odborníkům vyšetřovat nově znaménka prostřednictvím celoplošného skenování těla. Foto: archiv Polikliniky Agel
Pigmentová znaménka vyšetří díky modernímu přístroji ještě důkladněji

Nový dermatoskop nejen že přehledně mapuje znaménka celého těla, ale zároveň pořizuje detailní fotografie, jenž mohou lékaři postupně hodnotit v čase a sledovat tak na těle pacienta nebezpečné kožní změny. 

Jeden z nejmodernějších dermatoskopů současnosti nahradil starší typ, který na poliklinice používali od roku 2011.

„Nový přístroj je určen k diagnostice všech pigmentových a kožních změn, které není snadné pozorovat pouhým okem. Pomocí dermatoskopu můžeme včas diagnostikovat a zahájit léčbu maligního melanomu. Současná medicína si s ním, při včasném odhalení, dokáže lépe poradit,“ uvedla lékařka kožní ambulance Polikliniky Agel Praha Italská MUDr. Hana Kaiserová.

Maligní melanom, který se může vyvíjet kdekoliv na kůži, je zhoubný nádor s nejrychlejším vzrůstem výskytu na světě. „Trend výskytu onemocnění kůže je stoupající v České republice i celosvětově. Prevence tak hraje zásadní roli, díky ní odhalíme více nádorových onemocnění v počátečních stadiích, která jsou velmi dobře léčitelná," vysvětluje MUDr. Hana Kaiserová s tím, že měsíčně pomocí dermatoskopu vyšetří zhruba 70 pacientů, včetně dětí.

Nádory kůže patří mezi ty nejagresivnější. „Melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži, včetně oblasti dlaní i chodidel. V jeho diagnostice nám pomáhá právě dermatoskop. Uplatnění najde zejména u pacientů s mnohačetnými pigmentovými projevy,“ sdělila lékařka s tím, že nový dermatoskop má mnohem lepší charakteristiky a vidí do kůže ještě lépe než jeho „starší předchůdce“.

Přístroj navíc umožňuje odborníkům vyšetřovat nově znaménka prostřednictvím celoplošného skenování těla. „Jedná se o takzvané mapování, kdy kamera přístroje zaznamená přehledné fotografie celého těla. Fotografie uchová a při kontrole přístroj porovnáním snímků odhalí nové útvary a upozorní i na ty, které se změnily. To přináší velkou úsporu času a usnadní vyšetření zvláště u pacientů s velkým množstvím novotvarů. Proto je třeba, aby lidé chodili na kontrolu pravidelně,“ doplnila MUDr. Kaiserová.

Rakovina kůže se v současnosti v některých evropských zemích stává nejčastějším typem rakoviny – zejména pak u mladých žen. Na vzrůstajícím počtu onemocnění se podílí celá řada faktorů jako je fototyp kůže, snižování tloušťky ozónové vrstvy nad Evropou nebo třeba vztah k opalování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků