Hlavní obsah
Petr Koukal s Michaelou Tůmovou a speciální maketou, na které se učí samovyšetření prsu. Foto: Dialog Jessenius

Petrové Koukal a Havlíček se aktivně zapojili do boje proti rakovině

Ve středu 24. ledna se v Praze už po deváté uskutečnila odborná akce PragueONCO. Součástí programu byl i pacientský seminář, který organizuje Dialog Jessenius, o. p. s. Během dne zde vystoupila celá řada odborníků se zkušenostmi s léčbou onkologických pacientů, ale také Petr Koukal či Petr Havlíček.

Petr Koukal s Michaelou Tůmovou a speciální maketou, na které se učí samovyšetření prsu. Foto: Dialog Jessenius
Petrové Koukal a Havlíček se aktivně zapojili do boje proti rakovině

Témata semináře pro více než padesát onkologických pacientů se týkala aktivního přístupu pacienta, léčby bolesti i léků obecně, důležitosti pohybu i správného stravování. Se svou osobní zkušeností se podělil Petr Koukal, český olympionik, který sám podstoupil léčbu rakoviny varlat.

„Rád nabízím svůj příběh jako inspiraci nebo motivaci pro další pacienty, kteří právě procházejí těžkým obdobím, stejně jako jsem to zažil já,“ uvádí Petr Koukal, který také zdůraznil, jak důležitá je prevence a samovyšetření.

Známý výživový specialista Petr Havlíček na semináři promluvil o smyslu výživy, pohybu a zdravého životního stylu v prevenci zhoubných nádorů.

„Znepokojuje mě, že počet onkologických pacientů narůstá. Znepokojuje mě, že jejich průměrný věk neustále klesá. Ale nerozumím tomu proč. Proč, když se stále více prokazuje, že jedním z hlavních spouštěčů je náš životní styl. A já osobně nechci, abychom se rozhodli měnit svůj životní styl a začali se lépe starat sami o sebe, až když je pět minut po dvanácté,” uvedl Petr Havlíček.

Odpoledne uzavřela ředitelka obecně prospěšné společnosti Michaela Tůmová, která přítomné seznámila s nedávno otevřeným Centrem informací pro onkologické pacienty.

„Centrum sídlí v areálu Fakultní nemocnice Motol v Praze a obrátit se na něj mohou pacienti v každé situaci a s každým problémem, který může během léčby vzniknout, ať už je zdravotního, sociálního či psychologického rázu,“ vysvětlila Michaela Tůmová a dodala, že 11. dubna se zde uskuteční den otevřených dveří za přítomnosti předních kapacit v oblasti onkologie. Pacienti sem samozřejmě mohou zavítat i během provozní doby centra nebo po předchozí dohodě v jiném termínu.

Obecně prospěšná společnost Dialog Jessenius vznikla v roce 2009 s cílem rozšířit informovanost široké veřejnosti o závažných onemocněních, jejich průběhu a léčbě a tím zlepšit komunikaci mezi zdravotníky a pacienty i mezi pacienty a rodinnými příslušníky.

K hlavním projektům patří publikace edukativních DVD pod souhrnným názvem Průvodci onemocněním, která mají pomoci pacientům s onkologickým onemocněním překonávat těžkou životní situaci a připravit je na to, co je při léčbě čeká. Kampaň Ruce na prsa se zaměřuje na osvětu, prevenci a motivaci veřejnosti k zodpovědnému přístupu k vlastnímu zdraví a životu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků