Hlavní obsah
Foto: Archiv OZO Ostrava

OZO Ostrava najíždí na nový systém třídění odpadu

Společnost OZO Ostrava realizuje projekt, díky němuž by se mohl výrazně snížit objem směsného komunálního odpadu v obcích. Na nový systém třídění odpadu u rodinných domů přecházejí 1. května Ludgeřovice.

Foto: Archiv OZO Ostrava
OZO Ostrava najíždí na nový systém třídění odpadu

Jednatel odpadové společnosti OZO Ostrava Karla Belda k tomu podotýká, že jde o přípravu na změny chystané v souvislosti se zákazem ukládání využitelných složek odpadu na skládky po roce 2024. „Dá se říct, že Ludgeřovice předběhly dobu a nabídly svým občanům možnost, jak za odpad ušetřit, chovat se šetrně vůči životnímu prostředí a navíc si při třídění užívat i nesporného komfortu,“ konstatuje.

Ludgeřovice tímto krokem navazují na úspěšný pilotní projekt, který byl ve spolupráci s OZO Ostrava realizován od října loňského roku ve zdejší místní části Vrablovec. Ke zhruba 140 zdejším rodinným domům tehdy byly přistaveny modré nádoby na papír a žluté na plast a souběžně s tím byla snížena kapacita nádob na směsný komunální odpad o třetinu až polovinu výměnou za objemově menší nebo s nižší četností obsluhy.

„Rozšíření projektu na celé Ludgeřovice pro nás představuje přistavení zmíněných nádob k 1 460 rodinným domům,“ informuje Petr Chalupa, vedoucí Provozovny 1 – Komunální odpady. „Společně s tím se změní i četnost svozu odpadu. Zatímco doposud jsme z Ludgeřovic měsíčně odváželi směsný odpad z nádob o objemu 500 tisíc litrů, nyní to bude 292 tisíc litrů. Oproti tomu výrazně stoupne objem svozu plastu a papíru. U plastu to bude z původních zhruba 200 tisíc litrů na 340 tisíc litrů měsíčně, objem sváženého papíru se navýší ze 136 tisíc litrů na 258 tisíc litrů.”

Pro společnost OZO Ostrava tato změna představovala investice jak do pořízení nových odpadových nádob, tak do pořízení nové svozové techniky a navýšení počtu obslužného personálu. Zásadní změny pak vyvolaly nutné úpravy stávajících harmonogramů svozu, protože sběrem od každého domu v obci stráví osádky svozových vozů daleko víc času.

Pokud by byl uvedený systém třídění zaveden nejen v Ludgeřovicích, kde se nyní zvažuje také možnost přistavování hnědých bio popelnic, ale i v dalších obcích regionu, mohl by směsný komunální odpad svážený společností OZO Ostrava časem obsahovat jen minimum využitelných složek.

„Prakticky všechno, co občané vytřídí do žlutých a modrých nádob, totiž téměř bez zbytku využijeme,“ akcentuje Petr Chalupa s odkazem na dotřiďovací linku, na které jsou ze svezeného separovaného plastového odpadu vytříděny materiály vhodné k materiálové recyklaci.

Podobný systém třídění odpadu jako v Ludgeřovicích by měla společnost OZO Ostrava po dohodě s Magistrátem města Ostravy zavést ve druhém pololetí letošního roku v části městského obvodu Radvanice a Bartovice, kde by mělo jít o rozmístění separačních nádob ke zhruba 300 rodinným domům.

„Jestliže se zde tento způsob osvědčí, je možné, že bude rozšířen i do dalších ostravských obvodů. Ale nejde jen o Ludgeřovice a Ostravu. O zmíněný systém třídění odpadu se zajímají i další obce, v jejichž centru pozornosti stojí ekonomika a ekologie,“ uzavírá Karel Belda, jednatel odpadové společnosti OZO Ostrava.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků