Hlavní obsah
Městská knihovna v Přerově zve na besedu s Jiřím Bartoněm. Foto: archiv autora

Osudy prvorepublikových filmových hvězd připomene v přerovské knihovně Jiří Bartoň

Městská knihovna v Přerově pořádá v úterý 16. dubna besedu a autorské čtení s hercem, šansoniérem a filmovým historikem Jiřím Bartoněm. Na programu je prezentace Velké knihy herců první republiky a protektorátu, pod níž je podepsán jako jeden z autorů.

Městská knihovna v Přerově zve na besedu s Jiřím Bartoněm. Foto: archiv autora
Osudy prvorepublikových filmových hvězd připomene v přerovské knihovně Jiří Bartoň

„Představujeme nejen herce první republiky, ale i doby následného protektorátu. K tomuto období já sám inklinuju už od svého dospívání a těžko popisovat to, co u mě probíhá na silně intuitivní úrovni. Každopádně mám pocit - a jsem skoro přesvědčen, že jsem v té době žil. V jiném těle, s jiným posláním, s jiným osudem. Racionálně k tomu nemám příliš co dodat,“ říká Jiří Bartoň, jehož inspirovala k sérii besed prakticky po celé republice nedávno vydaná Velká kniha herců první republiky a protektorátu.

Výpravná publikace, kterou připravil pro nakladatelství Petrklíč autorský tandem Jiří Bartoň a Robert Rohál, se zabývá předtím nepříliš publikovanými skutečnostmi a snaží se jít pod povrch. Odhaluje některé osudové kroky, situace a tajemství, ale rozebírá také jejich dílo a postoje.

Vedle kapitol zabývajících se těmi nejznámějšími umělci Adinou Mandlovou, Lídou Baarovou, Hugo Haasem, Jiřinou Štěpničkovou, Rolfem Wankou, Věrou Ferbasovou, Hanou Vítovou, Karlem Hašlerem, Annou Letenskou a mnoha dalších se čtenář a potažmo návštěvník besedy seznámí i s osudy Jarmily Bechyňové, Františka Vnoučka nebo Zdeny Kavkové.

A s kým z kdysi slavných herců, o nichž Jiří Bartoň psal, by se rád setkal pracovně nebo soukromě?

„To je zajímavá otázka,“ říká herec a filmový historik. „U řady z nich by mě zajímaly jejich jednotlivé životní motivace. Proč jednali tak, jak jednali, a co tak neomylně řadu z nich posouvalo k pádu do soukromé propasti. Moc rád bych si s nimi popovídal. Chcete konkrétní jméno? Adina Mandlová. Jedno období se mi o ní pravidelně zdálo. Tam bude rozhodně nějaká hlubší vazba. Zajímala by mě také Jarmila Bechyňová a její zážitky z doby, kdy byla v koncentráku, který byl situován v bezprostřední blízkosti mého rodného města. Tragický osud Zory Janů. To je opět něco těžko uchopitelného a pro mě fascinujícího. Těch osob, se kterými bych rád důvěrně mluvil, je ale víc. A většinou by byly ženského rodu.“

Začátek besedy, která proběhne v učebně Městské knihovně v Přerově a která bude obohacená i o ukázky z knihy či autogramiádu, je stanovena na 17 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků