Hlavní obsah
Ostravské muzeum na Masarykově náměstí v Ostravě Foto: Josef Zajíc

Ostravské muzeum nabízí dvě zajímavé výstavy, jedna se zabývá numismatikou, druhá cyklistikou

Ostravské muzeum sídlí na Masarykově náměstí. V červenci a srpnu nabízí, kromě stálých výstav, dvě zajímavé výstavy. Jedna se zabývá numismatikou a druhá cyklistikou. Obě výstavy návštěvníky potěší svými exponáty.

Ostravské muzeum na Masarykově náměstí v Ostravě Foto: Josef Zajíc
Ostravské muzeum nabízí dvě zajímavé výstavy, jedna se zabývá numismatikou, druhá cyklistikou

Výstava Ostravské stříbrné poklady zblízka nabízí výsledky archeologických průzkumů na půdě města Ostravy.

Nejmladší nález byl vykopán v roce 2018 na Hulváckém kopci v lesoparku Benátky. Soubor 99 mincí, či jejich zlomků, zahrnuje především drobné mince z dob vlády Ferdinanda II, III. a Leopolda I.

„Nejstarší mincí v souboru je grešle z roku 1624 a nejmladší pak šestikrejcar Leopolda I. Většina mincí byla ražena ve slezských mincovnách. I když nebyly mince rozptýleny na velké ploše, je téměř jisté, že poklad není úplný a byl součástí většího celku,” informoval Zbyněk Moravec, archeolog Ostravského muzea.

Nalez mincí byl učiněn i v Ostravě-Muglinově v roce 1985 v prostoru skládky. Celkem bylo pro Ostravské muzeum získáno 122 kusů stříbrných mincí. Nejstarší mincí z nálezu je polský groš Zikmunda II. Vasy (1587-1632) ražený v roce 1623 v mincovně Bydgoszcz.

Dvě stě dvacet osm stříbrných mincí bylo nalezeno při demolici domu na rohu Dlouhé a Velké ulice v centru Moravské Ostravy v roce 1965.

„Nejmladší ražby pocházejí z roku 1623. Nejstaršími mincemi nálezu jsou pak pražské groše Vladislava II. (1471-1516). Z výše uvedených údajů můžeme usoudit, že k ukrytí mincí došlo pravděpodobně v roce 1623. V tomto roce musela Moravská Ostrava čelit, mimo jiných válečných událostí, i průchodu polských kozáků-lisovčiků. Morová epidemie pak udeřila s nebývalou silou v roce 1625. Mělo podlehnout na 500 obyvatel Moravské Ostravy,” uvedl Roman Bertha, historik Ostravského muzea.

Výstava Ostravské stříbrné poklady zblízka bude k vidění do 18. srpna.

Druhá výstava Fenomén cyklistika - začátek cyklistiky v Ostravě (1887-1951) byla otevřena vernisáží 27. června a potrvá do 26. srpna.

„Výstava Fenomén cyklistika, která je návratem do dob, kdy lidé ctili sportovního ducha, gentlemanství i vlastenectví, přináší poutavý příběh plný technické dovednosti, nadšení a inspirace pro časy nynější,” uvedla výstavu Karin Raszková z Kulturně sportovního spolku Elegant, jež je realizátorem projetu.

Výstava popisuje vznik jízdního kola v roce 1817 a jeho následný vývoj až do první poloviny 20. století. Blíže se zaměřuje na počátky cyklistiky v českých zemích, detailně pak vývojem ostravské cyklistiky, její první krůčky lze nalézt v 80. letech 19. století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků