Hlavní obsah
Komunitní park Tržnice na Černé louce. Foto: Josef Zajíc

Ostravská veřejnost bude mít opět možnost zkrášlit své okolí

Jen do 15. srpna je možné podávat projektové záměry do třetí výzvy dotačního programu s názvem "fajnOVY prostor ". Výzva poskytuje možnost Ostravanům dotvořit si veřejná prostranství - ulice, parky a nábřeží, náměstí a další místa podle vlastních nápadů na jejich zkrášlení či nabytí nové funkce.

Komunitní park Tržnice na Černé louce. Foto: Josef Zajíc
Ostravská veřejnost bude mít opět možnost zkrášlit své okolí

O rozdělení částky ve výši pěti milionů korun, která je shodná s předchozími výzvami, rozhodnou v lednu 2020 ostravští zastupitelé. Přihlášky je možné podávat na: http://fajnova.cz/dotacni-program/.

„Jednou z letošních novinek je tříkolový systém podávání žádostí. V prvním kole stačí jen zaslat projekt a rozpočet elektronickou poštou. Očekáváme je až na poslední chvíli. Ve druhém kole se žadatelé sejdou s komisí při konzultaci záměru. Finální žádosti se všemi náležitostmi se budou odevzdávat až ve třetím kole. Už teď nás ale mohou potencionální žadatelé kontaktovat se svými dotazy. Tříkolový systém je tady především proto, aby komise pomohla žadatelům s dopracováním projektu. Dříve nemohly být dobré nápady podpořeny - třeba kvůli nevhodného místu nebo způsobu realizace. K tomu by už nemuselo docházet,” vysvětlila rezortní náměstkyně primátora města Ostravy Kateřina Šebestová.

Podle jejích slov žadatelé potřebují dvojnásobný počet příznivců - z původních 15 je jich potřeba nejméně 30 -, aby mohl být podpořen investiční záměr. Zkrátila se také doba realizace. Z dřívějších dvou let na necelý rok. V lednu bude rozhodnuto o finančním příspěvku a v následujících měsících už mohou být projekty realizovány. Termínem pro jejich dokončení je listopad.

Hodnotící komise tvořená odborníky se zaměří na estetickou hodnotu navrhovaného záměru, užitkovou hodnotu, udržitelnost, poměr ceny k těmto hodnotám a samozřejmě zapojení komunity. Tedy občanů, osob či aktérů, kteří za projektem stojí.

Od zřízení dotačního programu v lednu 2017 již bylo podpořeno 26 projektů v hodnotě  6 901 000 korun. Z nedávno otevřených projektů, podpořených z programu "fajnOVY prostor" , to byl letos v červnu například Komunitní park Tržnice na Černé louce, Park Hrabovjanka v Ostravě-Hrabové nebo Venkovní třída v parku Čs. letců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků