Hlavní obsah
Foto: Leona Roháčková

Olomouc zahájila Dny evropského dědictví

Národní zahájení Dnů evropského dědictví hostí od čtvrtka do 8. září Olomouc, která zvítězila v tajném hlasování pořadatelů proslulé akce. Letošní celostátní motto zní „Památky v novém světle“. Olomouc sama nabídne prohlídku šesti desítek církevních, vojenských i novodobých významných staveb.

Foto: Leona Roháčková
Olomouc zahájila Dny evropského dědictví

Olomoucké dny nabídnou hudební představení ze světa opery, vážné hudby, folklóru i ryze soudobých kapel, tematické prohlídky města, výstavy a světelné show. Veřejnost se dočká také symbolického otevření a rozsvícení opraveného Dolního náměstí, které doprovodí ohňostroj.

„Svátky historie, umění a světla, které rozzáří celou Olomouc, jsme se snažili pojmout velkolepě. Světlo se objevuje téměř v každém detailu hlavního i doprovodného programu,“ vysvětlil vedoucí oddělení kultury města Radim Schubert.

V pátek 6. září ve 20 hodin čeká návštěvníky jeden z nejúspěšnějších titulů Moravského divadla Olomouc. Verdiho opera Nabucco se odehraje pod širým nebem na jevišti v blízkosti Sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Vstup na představení bude volný. Fanoušky současné hudby potěší sobotní koncert a světelná show skupiny Tata Bojs, která v Olomouci završí turné ke čtvrtstoletí existence kapely, a vystoupení domácí kapely Nylon Jail.

Možnost vidět památky v novém světle budou mít návštěvníci zejména v sobotu 7. září, kdy národní zahájení Dnů evropského dědictví oficiálně propukne.

Na Horním náměstí se bude odehrávat výstava optických a světelných jevů. Chystá se noční nasvícení památek, projekce na sloupu Nejsvětější Trojice či světelná show na středověkých hradbách v Bezručových sadech, kombinovaná s koncertem kapely Lanugo.

V rámci doprovodného programu se ve Smetanových sadech se odehraje další z promenádních koncertů, čtenáři se mohou vydat do Čítárny u Fontány, na programu jsou výtvarné dílny, streetart či soutěž pro mladé designery.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků