Hlavní obsah
Kachny, labutě, kachny, kachny a kachny. Foto: Zdeněk Němeček

O víkendu budou ornitologové sčítat vodní ptáky

V sobotu 17. a v neděli 18. ledna proběhne již 50. ročník Mezinárodního sčítání vodních ptáků (IWC). V České republice je koordinuje katedra ekologie Fakulty životního prostředí ČZU v Praze. Do sčítání se zapojují členi České společnosti ornitologické, ČSOP i některé skautské oddíly.

Kachny, labutě, kachny, kachny a kachny. Foto: Zdeněk Němeček
O víkendu budou ornitologové sčítat vodní ptáky

Hlavním cílem IWC je monitoring početnosti vodních ptáků a jejich změn. V současné době je Mezinárodní sčítání vodních ptáků organizováno ve více než 100 státech 5 kontinentů, kde každoročně 11 000 dobrovolných spolupracovníků kontroluje přibližně 20 000 vodních a mokřadních lokalit, přičemž je sečteno zhruba 20 miliónů jedinců 175 druhů vodních ptáků.

Na střední Moravě se do sčítání vodních ptáků zapojí i členové Moravského ornitologického spolku, který je středomoravskou pobočkou ČSO. Během víkendu zkontrolují nezamrzlé úseky řeky Moravy, Bečvy i menších toků, rybníky a štěrkopísková jezera a posčítají všechny volavky, potápky, kormorány, kachny, kachničky, poláky, hvízdáky, morčáky, ostralky, lysky, racky, husy i labutě.

Jedním z příjemných úkolů bude posčítat i exotické kachničky mandarinské, které občas unikají chovatelům a stávají se součástí naší fauny. Několik těchto kachniček žije například v Olomouci na říčce Bystřičce. Jejich video si můžete prohlédnout na videokanále Moravského ornitologického spolku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků