Hlavní obsah
O slunečném víkendu se Klatovy a oblíbené městské parky doslova vylidnily. Na snímku Mercandinovy sady Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková

O slunečném víkendu se Klatovy a oblíbené městské parky doslova vylidnily

Vláda kvůli šíření koronaviru s účinností od 16. března omezila volný pohyb osob na nezbytné minimum pro celou Českou republiku. Jak to o tomto slunečném jarním víkendu vypadalo v Klatovech? To jsme zjišťovali v klatovských ulicích a zvláště oblíbených klatovských parcích.

O slunečném víkendu se Klatovy a oblíbené městské parky doslova vylidnily. Na snímku Mercandinovy sady Foto: Hana Jakubčíková Sádlíková
O slunečném víkendu se Klatovy a oblíbené městské parky doslova vylidnily

Během sobotní procházky městem bylo možné potkat jen pár jedinců. Před třemi klatovskými provozovnami bylo patrné, že se uvnitř něco děje.

V Cukrárně a kavárně Mléčná na náměstí probíhá celková adaptace provozovny, u obchodu se sportovním zbožím v dolním rohu náměstí se malovalo, v papírnictví v Plánické ulici probíhá částečná adaptace prodejny.

Klatovské parky byly pusté

V posledních letech došlo v Klatovech k výrazné obnově Hostašových sadů, Vrchlického sadů a Mercandinových sadů, které se město Klatovy rozhodlo postupně zrekonstruovat.

V současné době (za normální situace) jsou parky hojně využívány jak místními obyvateli, kteří si přáli lepší využití klatovských parků pro relaxaci i volnočasové aktivity, tak turisty. Upravené parky jsou také krásnou vizitkou města. Nachází se v nich vzácné dřeviny a cenné sochy s dlouhou historií.

Tyto parky jsme v sobotu prošli.

Úplné mrtvo bylo v Hostašových sadech, které byly otevřeny po rekonstrukci v červenci 2014.

Pusto bylo i ve Vrchlického sadech, které byly otevřeny po kompletní rekonstrukci v květnu 2018. Vznikly tam nové cesty, promenáda, která je obklopena dvouřadou alejí stromů. Instalováno zde bylo také 17 stožárových svítidel a 18 zemních svítidel. Při Dominikánském klášteře vznikl záhon s klatovskými karafiáty a trvalkami. Nechybí zde nově vysazené stromy, trávníky, odpočívadla, lavičky.

Klid byl také v Mercandinových sadech (Kolonáda), které za normální situace od jara do podzimu o slunečných víkendech doslova praskají ve švech. Klatovská Kolonáda je častým a oblíbeným cílem zvláště mladých maminek s kočárky, a tatínků, kteří zde učí své ratolesti jízdě na kole.

V sobotu bylo v Mercandinových sadech vidět jen pár lidí v rouškách. Od 14.00, během necelé hodiny, zde prošel tatínek se dvěma dětmi, starší manželé seděli na lavičce, ovšem v bezpečném rozestupu, a přes park projel jeden kolař. Nikdo si tu nedopřával posezení v trávě, nikdo zde nepořádal piknik.

Klatovská Kolonáda 

Kavárna Kolonáda je umístěna v srdci Mercandinových sadů na okraji Klatov. Historická budova Kolonáda se sloupovím je obklopena zelení anglického parku založeného v letech 1841-1845.

V roce 2018 prošel park revitalizací zeleně, chodníků a cyklostezek. Ke zpříjemnění času je v letním období k dispozici také půjčovna loděk na rybníku, dětská hřiště, centrální trávník pro odpočinek a piknik, případně pohybové aktivity, hřiště pro pétanque, fitness prvky a stezka v korunách stromů.

Park nabízí vyžití a odpočinek pro návštěvníky všech věkových kategorií. Kavárna Kolonáda nabízí nápoje, domácí dorty, teplou i studenou kuchyni, čepované pivo a limonády. To vše si lidé mohou vychutnat na prostorné terase s vyhlídkou na dětské hřiště a odpočinkovou plochu.

V těchto dnech je kavárna Kolonáda uzavřena, všude je ticho a pusto, jen ve větvích zpívá plno ptáků.

I na jiných oblíbených místech bylo vidět, že nařízení vlády, aby se lidé neshlukovali, Klatováci přece jen vzali za své.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků