Hlavní obsah
Tým získal celkem 490,7 bodů z možného 1000 a celkově se umístil na výborném na 22. místě. Foto: Západočeská univerzita

Nová studentská formule uspěla na závodech ve Velké Británii

Studentský Racing Team Pilsen ze Západočeské Univerzity v Plzni se ve dnech 14. – 18. července zúčastnil mezinárodního závodu Formula Student ve Velké Británii na slavném okruhu Silverstone.

Tým získal celkem 490,7 bodů z možného 1000 a celkově se umístil na výborném na 22. místě. Foto: Západočeská univerzita
Nová studentská formule uspěla na závodech ve Velké Británii

Zařadil se tak mezi 110 univerzitních týmů z 30 zemí a jeho členové měli možnost setkat se s více než 3000 studenty z celého světa. Tým získal celkem 490,7 bodu z možného 1000 a celkově se umístil na výborném na 22. místě.

„První závodní den byl vůz podroben tzv. technické prohlídce, ve které musí splnit veškerá pravidla, která jsou stanovena asociací Formula Student. Vůz prošel až na několik drobných nedostatků bez problémů. Závady bylo však možné snadno opravit na místě. Šlo například o špatně uchycenou baterii či vedení brzdové hadice příliš blízko hnacího řetězu,” popsal průběh závodu týmový kapitán Michal Skovajsa.

Ve statické části závodů tým vybojoval celkově 195,06 bodu. Přičemž nejlepšího umístění dosáhl v disciplíně "Design", kde se umístil na 23. místě s počtem 110 bodů.

V dynamické části závodů tým získal 295,64 bodu. Největším úspěchem v této části byl výsledek v akceleraci na 75 m, kde čas 4,165 s stačil na 11. místo. Mezi vozy byly však i týmy s elektrickým pohonem všech kol, které u tohoto typu disciplíny dosahují výrazně lepších výsledků. Nejrychlejší, a tedy i vítězný čas elektrické formule byl 3,78 s. Mezi formulemi se spalovacími motory se plzeňský tým zařadil na třetí místo.

V poslední disciplíně, kterou byla Endurance (závod na 22 km), tým nasbíral největší počet bodů, a to i přesto, že ho provázely problémy s poklesem tlaku paliva. Což mělo za následek snížení maximálního výkonu vozu a tím i prodloužení času kol. Přes všechny tyto problémy se týmu však podařilo celý závod úspěšně dokončit.

Nyní se členové připravují na další závod, který bude probíhat 18. - 21. srpna v maďarském Györu.

Novou závodní formuli UWB03 slavnostně představil 30. června studentský tým složený z 25 studentů z fakult strojní, elektrotechnické, ekonomické a fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.   

Nová formule je oproti minulému modelu výrazně lehčí, modernější, a tím i konkurenceschopnější. S návrhem monopostu začal tým již na podzim loňského roku, první součástky šly do výroby v lednu, kdy odstartovala i samotná výroba vozu. Poprvé na soutěžní okruh vyrazila nová formule právě v červenci do Velké Británie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků