Hlavní obsah
Pozornost v regionu severně od Balatonu zdaleka poutá bělostná stavba se zlatou špicí, zářící na všechny strany - buddhistická stúpa u Zalaszántó. Foto: Dana Ehlová

Nedaleko Balatonu bělostně září do kraje největší buddhistická stúpa ve střední Evropě

Krajina severně od Balatonu, posetá vulkanickými kopci, připomíná na první pohled exotické oblasti. Exotikou dýchá i okolí Zalaszántó. Zatímco na mnoha jiných pahorcích se dodnes zachovaly zříceniny středověkých opevnění, úplně odlišnou stavbu objevíme na "hoře" Kovácsi-hegy u tohoto městečka.

Pozornost v regionu severně od Balatonu zdaleka poutá bělostná stavba se zlatou špicí, zářící na všechny strany - buddhistická stúpa u Zalaszántó. Foto: Dana Ehlová
Nedaleko Balatonu bělostně září do kraje největší buddhistická stúpa ve střední Evropě

Od břehu Balatonu je to do Zalaszántó zhruba třicet kilometrů, které za jízdu autem nebo třeba na kole určitě stojí. Už první pohled na vrcholek 316 metrů vysokého kopce s názvem Kovácsi-hegy vyvolá zvláštní pocit, neboť pozornost na planině nad lesem zdaleka poutá bělostná stavba se zlatou špicí, zářící na všechny strany.   

Tajemství ještě před cílem částečně odhalí informační cedulka s nápisem BUDDHIST STUPA, umístěná před odbočkou na konci městečka. Po zdolání lesní cesty, stoupající vzhůru přírodní rezervací a po příchodu na samý vršek Kovácsi-hegy se neubráníme překvapení. Třicet metrů vysoká a dvacet čtyři metrů široká stúpa zabírá celý střed velkého prostranství a vyjímá se proti blankytně modrému nebi.

Ihned se vkrádají otázky typu: Kde se tu vzala? Kdo ji postavil a proč právě zde? Jakmile se "oklepeme" z prvního překvapení, hned vzápětí si uvědomíme nezvyklý klid. Pojďme tedy "nasát" genius loci tohoto místa a užít si chvil v blízkosti tříúrovňové buddhistické stavby s kopulí a zlatým hrotem.

Stúpa vždy symbolizuje Buddhovy myšlenky, ale i moudrost, soucit a lásku ke všem lidem. Uvnitř jsou buddhistické texty, relikvie a zde také dvacet čtyři metrů vysoký strom života.

V klidu ji obejdeme - na okolních stromech se třepotají barevné modlitební vlaječky. Dostaneme se až k širokému schodišti, které vede k velké soše vsedě meditujícího Buddhy, pocházející z Jižní Koreje. Až zdoláme schody, uvidíme u nohou malé dárky a doutnající vonné tyčinky. Pak se po směru hodinových ručiček beze spěchu vydáme třemi ochozy kolem tohoto symbolu klidu a míru... Měli bychom cítit pozitivní vliv na naši mysl.     

Až opět sestoupíme na zem, vrátíme se k faktům: Buddhistický památník v Zalaszántó vznikl z iniciativy mnicha Bop Jona, rodáka z Jižní Koreje. Pozemek na stavbu, kterou financovaly veřejné i soukromé subjekty z Maďarska, Rakouska a Jižní Koreje a podporovali tibetští mniši, věnovala maďarská vláda. Stavební práce probíhaly od března do konce září roku 1992. Po dokončení v roce 1992 byl největší v Evropě, později ho překonala stúpa ve Španělsku, ale středoevropský primát drží dodnes. 

Stavba každé stúpy je však zcela dokončena až inaugurací. V případě Zalaszántó se slavnostní ceremonie uskutečnila 17. června 1993 a stúpu míru zasvětil osobně 14. dalajláma.

Zhruba po dvaceti letech od vzniku buddhistického památníku nedaleko Balatonu vyrostla na okraji lesního porostu v jeho bezprostřední blízkosti další pozoruhodná stavba určená pro meditaci s tvary typickými pro dálný východ a vchodem odvráceným od přístupové cesty.

Až dovnitř vyzuti vkročíte, ocitnete se v jiném světě - světě klidu a míru, vyrovnanosti a moudrosti - tolik odlišném od světa, jímž jsme obklopeni.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků