Hlavní obsah
Detail titulní strany knihy Zrcadlo moci. Pilíře moci Napoleona Bonaparta ve vizuálním umění Foto: Michael Čtveráček

Národní památkový ústav křtí novou knihu, jež poodhaluje pilíře Napoleonovy moci ve vizuálním umění

Formování obrazu Napoleona Bonaparta (1769-1821) je stále aktuálním tématem a předmětem nejrůznějších interpretací a reinterpretací. Jednu takovou nabízí i nová publikace Národního památkového ústavu pod názvem Zrcadlo moci, která reflektuje mobiliární fondy hradů a zámků České republiky.

Detail titulní strany knihy Zrcadlo moci. Pilíře moci Napoleona Bonaparta ve vizuálním umění Foto: Michael Čtveráček
Národní památkový ústav křtí novou knihu, jež poodhaluje pilíře Napoleonovy moci ve vizuálním umění

Kniha Zrcadlo moci je manuálem pro pochopení kulturní politiky Napoleonova režimu v oblasti vizuálního umění a jeho reálných dopadů v oblasti kulturního dědictví.

Referenčním a ideovým rámcem pro pochopení sledované problematiky je nietzscheovský model vůle k moci. Vždyť to byla právě tato vůle, která vedla mladého francouzského generála, aby se stal prvním konzulem, poté císařem Francouzů a italským králem. Tuto vůli k moci nechal vystoupit ve svém obrazu, aby prostřednictvím působivého média, jakým bylo umění, reprezentoval svůj majestát.

Akci následovala reakce; Napoleonova vůle k moci se stala součástí uměleckého konceptu, jehož se chopili umělci, aby ho dále dotvářeli. Brzy vplynula do napoleonské legendy a mýtu, aby žila svým druhým životem a rozprostřela se nad historickou pamětí.

Umění se tak stalo zrcadlem moci, ve kterém se blýskala Napoleonova vůle. Podle autorů knihy k nám v této podobě promlouvá prostřednictvím dochovaného kulturního dědictví – napoleonik, prezentovaných na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu.

Zrcadlo moci je volným pokračováním knihy Třináctá komnata Napoleonova, vydané koncem roku 2017, a je první publikací na trhu mapující pilíře Napoleonovy moci a jejich obraz ve fondech hradů a zámků České republiky.

Kniha obsahuje synteticky a analyticky zpracované kapitoly, které následují podrobné ikonografické analýzy signifikantních napoleonik, dokládajících odraz moci Napoleona Bonaparta ve vizuálním umění. Jedná se o recenzovanou monografii, která je výsledkem výzkumného úkolu podpořeného Ministerstvem kultury České republiky.

Křest knihy s autorskou besedou se bude konat v přednáškovém sále domu U Voříkovských v centru Prahy na ulici Liliové 5 ve čtvrtek 31. ledna od 17:30 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků