Hlavní obsah
KATARÍNA SZANYI - Splývání, 2013, akryl na plátně, 140x160, foto archív autorky Foto: Vlasta Červenková

Nadechněte se vzdušných maleb Kataríny Szanyi v galerii Kaple ve Valašském Meziříčí

V prosinci se ve valašskomeziříčské galerii Kaple představí původem slovenská výtvarnice, momentálně působící a pevně spjatá s Ostravskou výtvarnou scénou, Katarína Szanyi.

KATARÍNA SZANYI - Splývání, 2013, akryl na plátně, 140x160, foto archív autorky Foto: Vlasta Červenková
Nadechněte se vzdušných maleb Kataríny Szanyi v galerii Kaple ve Valašském Meziříčí

Vernisáž výstavy této malířky, která již patří k nejvýraznějším umělcům střední generace, se uskuteční 10. prosince v 18.00 hod. Vernisáž doprovodí kytarista Jan Schneberger a o úvodní slovo se postará Martin Klimeš. Výstava pod kurátorským vedením Lezska Wojaczka potrvá do 20. února 2015.

Galerie Kaple představí současnou malířskou tvorbu Kataríny Szanyi, která je jakousi psychologickou sondou do lidského nitra a zároveň autorčinými vizuálními interpretacemi.  Katarína vstoupila do širšího kulturního povědomí v polovině devadesátých let minulého století a od té doby si její práce udržují setrvale vysokou kvalitu a osobitost. Poloha malířské formy svědčí o vlivu a poučenosti novými médii, které získala při studiu u Petra Lysáčka, ovšem v jejím citlivém uvažování ji podnítilo především studium malby u Daniela Balabána.

Ve své tvorbě se zabývá především tématy lidských vlastností, psychologie jejich jednání a vzájemných vztahů. Maluje různé tělesné fragmenty s průhledy, průřezy a prostřihy, kdy člověk prochází více vrstvami nebo plány a hledá křehkost a zároveň pomíjivost. Zajímá ji hranice mezi konkrétním a abstraktním, podstata a úhel divákova pohledu.

Katarínino pojetí vychází z potřeby tvarové i barevné zdrženlivosti a jednoduchosti, potřeby přesnosti a na druhé straně řízené volnosti. Pracuje s šablonou a využívá prázdného místa jako ticha mezi tóny.

Své aktuální výtvarné tendence popisuje takto: „Tentokrát jsem šablony těl a jejich fragmentů umisťovala na samé okraje pláten. Tak, že někdy vytvářejí jen pouhé rámy. Chtěla jsem, aby obrazy více dýchaly. Někomu se možná některé mé obrazy budou zdát prázdné, ale tohle prázdno je moje reakce na přílišnou obraznost, která tak často čiší ze současných obrazů, zejména mladých malířů.“

Katarína Szanyi se narodila v Košicích, kde také vystudovala Střední uměleckou školu. Ve studiích pokračovala na Katedře výtvarné tvorby Ostravské univerzity v Ostravě a poté se dlouhou dobu prezentovala v rámci společných vystoupeních skupiny VY3 s Alešem Hudečkem a Jaroslavem Koléškem. Momentálně učí malbu na Střední umělecké škole v Ostravě a je členkou občanského sdružení pod názvem Kunsthalle Ostrava, o. s., které se podílí na rozvoji kulturního dění v Ostravě. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků