Hlavní obsah
Kdo vyzve čerta k tanci? Foto: Lenka Zvonková

Na Valašský mikulášský jarmek dorazí stovky muzikantů a tanečníků

Jednadvacátý ročník Valašského mikulášského jarmeku představí návštěvníkům kromě jiného dovednosti muzikantů a tanečníků. Vystoupí řada folklórních souborů z Moravy i Slovenska, například Ostravica, Lednica či Váh.

Kdo vyzve čerta k tanci? Foto: Lenka Zvonková
Na Valašský mikulášský jarmek dorazí stovky muzikantů a tanečníků

Kulturní program se navíc blýskne zvučnými jmény, pozvání přijal kytarový virtuos Lubomír Brabec nebo slovácký soubor písní a tanců Olšava. Jarmek se koná ve Valašských Kloboukách od čtvrtka 29. listopadu do neděle 2. prosince, hlavním jarmekovým dnem je již tradičně sobota.

„Jarmekový kulturní program bude mít letos jednu společnou linku, a sice prezentaci folklóru moravsko-slovenského pomezí. Návštěvníci budou moci obdivovat lidové písně a tance souboru Ostravica z Frýdku – Místku, Olšavy z Uherského Brodu, Váhu z Púchova a Dúbravy a Klobučanu z Valašskokloboucka,“ uvedla ředitelka organizačního výboru jarmeku Hana Tarabusová.

Jarmek odstartuje vernisáží

První minuty nového jarmekového ročníku se začnou odpočítávat od čtvrteční vernisáže uměleckých děl Zdeňka Matyáše a Šárky Klimkové. V Galerii G začne v 18 hodin.

Páteční podvečer vždy patří rozsvěcování vánočního stromu města, letos poprvé zazáří v 16:30 hodin před radnicí. „V 18 hodin zveme na slavnostní koncert v kostele Povýšení svatého Kříže, kde přivítáme kytaristu Lubomíra Brabce. Milovníci vážné hudby si určitě odnesou hluboký umělecký zážitek,“ popsala Hana Tarabusová.

Sobota 1. prosince bude na muzicírování opravdu štědrá. Už v 8:30 se do jarmekového rána ozve vytrubování Valašky, v 9 hodin pak odstartuje jarmekový trh zpíváním u stromečku před Starou radnicí. „Odtud se návštěvníci mohou rozejít všemi směry a vždy narazí na muzikanty a tanečníky. V kulturním domě například bude od 9 hodin hrát mladá dechovka ZUŠ Valašské Klobouky a štafetu si postupně předají soubory Ostravica, Olšava, Klobučan, Dúbrava a Váh,“ připomněla Tarabusová.

„Jak návštěvníci jarmeku dobře znají, hraje a zpívá se také všude tam, kde pracují šikovní řemeslníci. Ve Staré radnici se pobaví s Mužáky i Závršanem, v Besedě se slovenskou Lednicou, na gymnáziu se studentským sborem i Ostravicí. V dřevěnici U Janíků bude vyhrávat Púčik, U Pivečků pak na píšťalky zapíská Jarek Jeřábek. A kdo by zapomněl slova vánočních koled, může se je od 9:30 přijít naučit do Valašské školičky v Červeném domě,“ dodala.

Jakmile se jarmek přehoupne do neděle, bude mu zbývat poslední, ale zato velká kulturní událost. Od 12 hodin budou moci návštěvníci vystoupat do kostelní věže a rozhlédnout se po bělokarpatské krajině. V 15 hodin mohou zavítat do kostela na koncert Pěveckého sboru Leoše Janáčka, který se pořádá jako poděkování všem, kdo jakkoli pomáhají s přípravami jarmeku a přikládají ruku k dílu.

Jarmekové zajímavosti najdete také na webu www.jarmek.cz a na facebookovém profilu http://www.facebook.com/valasskymikulasskyjarmek. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků