Hlavní obsah
Foto: archiv Město Mikulov

Na Pálavské vinobraní přijelo do Mikulova padesát tisíc lidí

Osmitisícový Mikulov zaplnilo o uplynulém víkendu padesát tisíc lidí, kteří si přijeli vychutnat 66. ročník Pálavského vinobraní. Během tří dnů se vypilo na devadesát hektolitrů burčáku.

Foto: archiv Město Mikulov
Na Pálavské vinobraní přijelo do Mikulova padesát tisíc lidí

Pálavskému vinobraní byl letos věnován velkolepý prostor. Na osmi místech a pódiích v centru města, na zámku i na amfiteátru se vystřídalo na pětačtyřicet kapel, souborů a interpretů různých žánrů. Mezi nejznámější hosty patřily kapely Nightwork, Olympic, Kryštof a zpěvačka Anna K. nebo zpěvák Václav Neckář, Petr Bende a Ruda z Ostravy.

Víno a hroznový mošt tekly proudem a šedesátka vinařů měla po celý víkend plné ruce práce. Úctyhodných devadesát hektolitrů vypitého burčáku mluví za vše. „Loňský rekord sedmdesát pět hektolitrů byl překonán stejně jako počet návštěvníků. To nás moc těší a svědčí to o tom, že Pálavské vinobraní je mezi lidmi čím dál tím vyhledávanější,“ řekl starosta města Rostislav Koštial.

Bohatý program Pálavského vinobraní začal už ve čtvrtek 5. září podvečerním zpíváním u burčáku. Páteční večer pak vyvrcholil koncerty skupin Wohnout a Nightwork a zpěvačky Anna K. a vysláním královské družiny pro krále Václava IV.

Na toho v sobotní poledne čekalo zcela zaplněné mikulovské Náměstí. Král nezklamal a přijel v doprovodu své choti v podání Chantal Poullain.

Z Náměstí přes zámeckou zahradu, kde byla historická tržnice s kejklířskými vystoupeními, je to jen kousek do zámeckého sálu. Tam probíhala Národní soutěž vín mikulovské podoblasti a návštěvníci mohli ochutnat na čtyři sta vzorků těch nejlepších vín. Poblíž Udírenské věže pak Sedlecká vína prezentovala tradiční zpracování vín. Tato novinka se velmi osvědčila a návštěvníci z ní byli nadšení.

Z bohatého kulturního programu si opravdu mohl vybrat každý. „Chceme, aby si každý našel to své. A vychutnal si Pálavské vinobraní podle svého gusta. Ať už je to folklor, tradice, populární hudba či dechovka,“ uvedla Marcela Koňáková, ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová.

Páteční večer zcela zaplněný amfiteátr roztančil se sluncem v duši Vojta Dyk se skupinou Nightwork. „To je show. Oni jsou fakt skvělí a mistři improvizace,“ směje se při písni It´s My Life Jana z Kutné Hory, která do Mikulova letos přijela poprvé a rozhodně nelituje.

Řada oslovených návštěvníků však na Pálavské vinobraní přijíždí opakovaně. Stejně jako Marie Fuchsová z Hořic z Podkrkonoší, která na otázku, co se jí letos líbí nejvíc, odpovídá: „Všechno. Víno, burčák, skvělá atmosféra. Sobotní koncert Kryštofů i páteční Anna K. A i když jsem se těšila na Anetu Langerovou, tak Jana Kirschner byla milým překvapením.“ Slovenská zlatá slavice přijela do Mikulova zcela neplánovaně, aby vyplnila prostor za nemocnou kolegyni Anetu Langerovou.

Nedělní výstup na Svatý kopeček se stal už také neoddělitelnou součástí Pálavského vinobraní a letos na vápencový vršek vyšlo více než sedm stovek lidí. Před jejich zraky přebral starosta města Rostislav Koštial od sponzora výstupu šek na opravu kapliček na křížové cestě lemující Svatý kopeček. Finální tečku za 66. ročníkem Pálavského vinobraní pak udělala odpolední přehlídka dechových hudeb na Náměstí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků