Hlavní obsah
Foto: archiv NPÚ pracoviště Č. Budějovice

Na opravu rožmberské Jakobínky se hledají dobrovolníci, jde o velmi náročnou práci

Oprava věže Jakobínka na Rožmberku probíhá v duchu práce původních stavitelů. Národní památkový úřad v konkurzu 26. listopadu chce vybrat skupinu dobrovolníků pro fyzicky náročnou práci při obsluze repliky středověkého jeřábu.

Foto: archiv NPÚ pracoviště Č. Budějovice
Na opravu rožmberské Jakobínky se hledají dobrovolníci, jde o velmi náročnou práci

Podle da Vinciho

Dřevěné zařízení je inspirované kresbami proslulého umělce Leonarda da Vinciho a italského inženýra Bonaccorsa Ghibertiho. Jeho pomocí se bude v roce 2018 opravovat střecha a ochoz věže Jakobínky, dominanty hradního návrší v Rožmberku nad Vltavou.

V roce 2013 Národní památkový ústav v Českých Budějovicích zahájil projekt na restaurování věže Jakobínka a její zpřístupnění veřejnosti. Ten je koncipován jako stavební experiment, při němž se v maximální míře zkoumají a prakticky ověřují stavební postupy a technologie, které se užívaly ve středověku.

Věž symbolem starobylosti

Rožmberk vystavěli v druhé polovině 13. století členové jedné z rodových větví Vítkovců. Od té doby se nazývali páni z Rožmberka.

Hradní areál vznikal postupně a již ve středověku obsahoval dvě hlavní části, tzv. Dolní a Horní hrad. Součástí je věž Jakobínka. Neobvyklé jméno je v písemných pramenech poprvé doloženo v roce 1723.

Když v polovině 19. století přestavovali Buquyové hrad v romantickém stylu, vnímali Jakobínku jako symbol jeho starobylosti. Až do roku 1945 se věž nacházela v relativně dobrém stavu, poté se její stav zhoršoval, až byla na počátku 21. století zařazena do seznamu nejohroženějších památek.

V roce 2012 získal Jakobínku do svého vlastnictví Národní památkový ústav. Nyní probíhá oprava interiéru a kamenného pláště věže s využitím dřevěného „středověkého“ lešení.

Přísné podmínky

Památkáři chtějí zapojit i veřejnost formou dobrovolníků. Budou mít jedinečnou příležitost aktivně spolupracovat při obsluze repliky středověkého jeřábu. Úkolem dobrovolníků bude zajišťovat pohyb jeřábu chůzí v poháněcím kole.

„Práce to bude naprosto jedinečná a mimořádná. Jeřáb bude osazen u vrcholu střechy Jakobínky ve výšce téměř čtyřiceti metrů,” prozradil ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

Předeslal, že dobrovolníci budou vybírání podle přísných pravidel. Věk musí být v rozmezí 18 až 60 let, musí být fyzicky zdatný a odolný vůči závratím. Jeho váha nesmí přesáhnout 90 kilogramů a jeho výška se musí pohybovat od 165 do 190 cm.

Práce začnou v sezóně 2018

Výběrové soustředění uchazečů proběhne v neděli 26. listopadu 2017 u věže Jakobínka od 11 hodin do 16 hodin. Instruktoři NPÚ seznámí uchazeče na místě s obsahem a harmonogramem prací a podle výše uvedených pravidel bude proveden výběr, zaškolení a praktické zacvičení dobrovolníků. Vlastní činnosti bude probíhat až ve stavební sezóně 2018.

Zájemci se mohou hlásit na e-mailu slabova.marketa@npu.cz nebo na telefonu +420 778 417 685.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků