Hlavní obsah
Foto: Technické muzeum Brna

Muzeum v pohybu. Vozy z historických sbírek Technického muzea v Brně vyjedou do ulic

V sobotu 16. května ve 14 hodin vyjede 26 historických vozů z brněnského náměstí Svobody. Odtud vede okruh trasou pomyslné osmičky ulicemi Masarykovou, Nádražní, Benešovou, od Malinovského náměstí Rooseveltovou a Rašínovou na náměstí Svobody. Vozidla budou pokračovat stejnou cestou bez zastávky do 16 hodin.

Foto: Technické muzeum Brna
Muzeum v pohybu. Vozy z historických sbírek Technického muzea v Brně vyjedou do ulic

Akci Muzeum v pohybu – potěšení pro kolemjdoucí připravuje Technické muzeum v Brně ve spolupráci s IGNIS BRUNENSIS. „Touto jízdou chceme nejen zpříjemnit sobotní odpoledne kolemjdoucím, ale také pozvat veřejnost do znovuotevřeného Technického muzea v Brně,“ řekl jeho ředitel Ivo Štěpánek.

Akce zároveň připomene letošní 90. výročí provozu autobusů městské hromadné dopravy v Brně a také Den muzeí.

Kolonu vytvoří historická kolová vozidla ze tří sbírek Technického muzea v Brně.
Osobní automobily zastoupí například Z 4, malý osobní automobil vyráběný v letech 1933–1935, Wikov 35 z prostějovské továrny Wichterle a Kovářík (30. léta minulého století), tzv. Hadimrška tedy Tatra 57, Škoda 1200, závodní vozy Škoda Favorit 136 a Škoda 120 S Rallye, dále luxusní automobil Tatra 700, Tatra 613 NAREX a další.

Z vojenského vozového parku muzea to budou například různé typy V3S, UAZ 469 – osobní terénní dvounápravový automobil s pohonem všech kol, autokar a další. Mezi autobusy se objeví Škoda 706 RO (rok výroby 1947) s přívěsem Karosa B 40, dvounápravový autobus Praga RND (r. v. 1949), Škoda 706 RTO-MTZ (r. v. 1967) s přívěsem Jelcz Po-1E, Karosa ŠM 11(r. v. 1980) a Ikarus (r. v. 1989). Změna vozidel vyhrazena.

„Vítám jakoukoliv snahu co nejdříve vrátit do ulic města život. Oceňuji kreativitu všech organizátorů a tvůrců, kterým se i přes nepříznivé podmínky a omezení dané koronavirovou pandemií podařilo vymyslet a zrealizovat atraktivní program, což platí i pro Muzeum v pohybu – vždyť jak často potkáte při procházce centrem města tolik zajímavých vozidel, které připomínají naši historii,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Muzeum v pohybu – potěšení pro kolemjdoucí je pozvánkou nejen do Technického muzea v Brně a jeho šesti mimobrněnských památek, ale i na Dopravní nostalgii IGNIS BRUNENSIS, která se v letošním roce uskuteční 22. a 23. srpna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků