Hlavní obsah
Výstavu doplňují sochařská i malířská díla, hudební nástroje a drobné dekorativní předměty. Foto: Patrik Pařízek

Muzeum Českého krasu zve do světa barokních Vánoc

Barokní doba a její velký příklon k víře a zbožnosti dovedly oslavy Vánoc k velkoleposti a dokonalosti. Právě takový svět představuje výstava Muzea Českého krasu v Berouně.

Výstavu doplňují sochařská i malířská díla, hudební nástroje a drobné dekorativní předměty. Foto: Patrik Pařízek
Muzeum Českého krasu zve do světa barokních Vánoc

Až do 19. února máte příležitost navštívit výstavy Muzea Českého krasu, které spojuje téma baroka. Nyní obohacuje muzejní sály množství pláten a kreseb pozdně barokního malíře J. V. Spitzera. Nechte se unést barokem a ponořte se do příběhů, které jednotlivé obrazy vypráví.

Spitzerovo dílo bylo odedávna považováno za přístupné a srozumitelné. Nevěříte? Přesvědčte se o tom již nyní. Výstava Jan Václav Spitzer - 300 let malíře pozdního baroka potrvá do 19. února 2012. Pro malé návštěvníky je připraven také dětský doprovodný program.

Barokní atmosféra se v muzeu přenesla i do tématu právě zahájené výstavy Barokní Vánoce. Vánoce patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům roku. Po dlouhá staletí se oslavy odehrávaly v neměnném duchu církevních pobožností a rituálů v křesťanských svatostáncích.

Vánočním svátkům předchází advent - období příprav na oslavu Vánoc. Toto období trvá čtyři týdny, z nichž poslední bývá neúplný. Začalo první nedělí na přelomu listopadu a prosince, končí 24. prosince. Doba vánoční začíná na Hod Boží vánoční 25. prosince a trvá do neděle po slavnosti Zjevení Páně 6. ledna (lidově Tří králů). V době adventní se denně sloužily roráty - votivní mše k Panně Marii. O hodu vánočním se sloužily tři mše.
Nejoblíbenější byla první tzv. - půlnoční mše, sloužená o půlnoci (v té době se narodil Ježíšek).

Vedle církevního obřadu patřilo k vánočním oslavám stavění jesliček (betlému) - uměleckého ztvárnění narození Ježíška v Betlémě a to v kostelech, klášterech, zřídka ve šlechtických sídlech. Nejčastěji se jednalo o figurální scénu, figurky mohly být i v životní velikosti. Nejoblíbenějším materiálem pro zhotovování jesličkových figurek byl vosk, hojně se uplatňovalo i dřevo. Prosazovaly se také figurální betlémy ve skříňkách.
Jeden takový můžete vidět i na této výstavě.

Součástí vánočních oslav byl také prodej svatých obrázků s vánočními, novoročními a tříkrálovými motivy a také předvádění vánočních náboženských her. Jádro hry vždy tvořila pastýřská scéna, vraždění neviňátek a příchod Tří králů. O umělecké ztvárnění se starala církev a v tomto směru jednoznačně vynikli jezuité. Zpočátku se hry hrály pouze v kostelech, postupně se ale  přesouvaly na náměstí a tržiště.

Výstava Barokní Vánoce potrvá do 8. ledna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků