Hlavní obsah
Skladatel a cimbalista Dan Skála Foto: Barbora Janečková

Multižánrový festival cimbálu ve Valašském Meziříčí přivítá hosty z celé Evropy

Cimbál tradiční i současný, to je letošní podtitul Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí. Již 11. ročník unikátního evropského setkání cimbalistů všeho věku a hudebního zaměření se bude konat od 20. do 24. května.

Skladatel a cimbalista Dan Skála Foto: Barbora Janečková
Multižánrový festival cimbálu ve Valašském Meziříčí přivítá hosty z celé Evropy

„Mezi soutěžícími, porotci i účinkujícími budou významní cimbalisté ze Slovenska, Maďarska, Rakouska, Rumunska, Nizozemska, Běloruska, Německa, Moldávie, Ukrajiny a dalších zemí,“ nastínil význam akce její organizační ředitel Jaroslav Kneisl.

V soutěžní části festivalu se utkají mladí cimbalisté jak v sólové hře, tak i v soutěži cimbálových duet. Jejich výkony bude hodnotit odborná porota, v níž zasedne například známý maďarský cimbalista Kalman Balogh. Předsedou bude dirigent, zpěvák a cimbalista Jan Mikušek.

„Návštěvníci uslyší cimbál v barokní a jazzové hudbě, připravena je světová premiéra kantáty Všechen ten čas pro cimbál, sóla, orchestr a sbor, kterou složil pro festival cimbalista, pedagog a skladatel Daniel Skála,“ okomentoval další programovou nabídku Jaroslav Kneisl.

Pro milovníky cimbálu v jeho lidové podobě bude určen premiérový program Slovenského ľudového uměleckého kolektívu SĽUK z Bratislavy, chybět nebude ani skladatelské sympozium, netradiční křest CD, přehlídka dětských cimbálových muzik, noční jam session a odborné přednášky.

„Náš festival obsadí každé dva roky doslova celé město. Výjimečná atmosféra doprovází skvělé hudební výkony, fungujeme jako jedna velká otevřená rodina,“ láká veřejnost k účasti na festivalu Jaroslav Kneisl, odchovanec prezidentky festivalu a světově uznávané profesorky cimbálu Růženy Děcké. Program je rozprostřen mezi oba meziříčské zámky, kino, Schlattauerovu kavárnu, Sýpku či kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Mezinárodní festival cimbálu vznikl v roce 1995, jeho pořadatelem je Občanské sdružení cimbalistů České republiky se sídlem ve Valašském Meziříčí. Za dobu dvacetileté historie se stal festival prestižní a výjimečnou možností multižánrové prezentace tohoto nástroje pro profesionální umělce i amatéry a měl velký vliv výchovu mladé hudební generace cimbalistů. Je jedinou akcí s tak širokým zaměřením v České republice a také naprosto unikátní v celé Evropě.  

Mezinárodní festival cimbálu se koná každé dva roky v reprezentativních prostorách města Valašské Meziříčí. Tyto svátky cimbálové hudby jsou vždy dlouhodobě připravovány organizačním výborem složeným ze členů Občanského sdružení cimbalistů ČR, přátel sdružení a příznivců cimbálu, spolu se ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí a dalšími institucemi Zlínského kraje.

Mezi pravidelné podporovatele festivalu patří Město Valašské Meziříčí, Fond kultury Zlínského kraje, Ministerstvo kultury ČR, nadační fondy a renomované podniky Zlínského kraje. Záštitu nad akcí převzala poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků