Hlavní obsah
Wolfgang Amadeus Mozart Foto: archív

Mozartovo Requiem zazní v Paskově

Moravskoslezská Sinfonietta ve spolupráci s městem Paskov uvede 19. dubna v 17.00 hodin v kostele sv. Vavřince Requiem Wolfganga Amadea Mozarta za účasti 104 účinkujících.

Wolfgang Amadeus Mozart Foto: archív
Mozartovo Requiem zazní v Paskově

Wolfgang Amadeus Mozart byl umělcem mimořádných kvalit, o čemž svědčí i jeho Requiem in D minor KV 626. Tato mše za zemřelé byla komponována na základě velkorysé zakázky od anonymního člověka, který byl ve skutečnosti služebníkem hraběte Franze von Walsegg Stuppach, bohatého šlechtice, který chtěl Requiem vydávat za vlastní dílo, složené k uctění památky své manželky. Mozart byl však uprostřed práce přemožen infekční nemocí. Zemřel 5. prosince 1791 a Requiem nedokončil.

Po skladatelově smrti se Mozartova vdova Constanze zavázala hudebnímu nakladatelství Breitkopf und Hartel, že Requiem bude dokončeno a připraveno k vydání. Constanze nejprve požádala o pomoc Josepha Eyblera – skladatele, kterého si Mozart velmi vážil. Eybler krátký čas na Requiem pracoval, utřídil několik částí, ale nakonec zjistil, že dokončení všech rozpracovaných částí by bylo příliš časově náročné a vrátil partitury Mozartově vdově.

V průběhu následujícího období bylo osloveno několik dalších hudebníků, kteří však přispěli minimálně, až se Requiem dostalo do rukou skladatele Franze Xavera Süssmayra, jenž byl po většinu roku 1791 Mozartovým žákem, a ten dílo dokončil.

Süssmayr použil všechny Mozartovy originální partitury, které se dochovaly. Použil i některé hudební náměty Josepha Eyblera a sám zkomponoval nový materiál pro další části (jako např. zbytek „Lacrimosa“). Zopakoval, resp. znovu použil Mozartovy motivy z „Introitus“ a „Kyrie“ a Requiem dovedl do finálního, dnes známého pojetí.

Mozartovo Requiem zazní v podání členů opery Národního divadla moravskoslezského: Barbora ČECHOVÁ (soprán), Erika ŠPOREROVÁ (alt), Václav MORYS (tenor) a Adam GRYGAR (bas). Představí se také Sbor přátel zpěvu Karviná (sbormistr: Martina Juríková) spolu s Moravskoslezskou Sinfoniettou. Celé těleso zazní pod taktovkou Adama SEDLICKÉHO.

V rámci dobrých vztahů Moravkoslezské Sinfonietty a městem Paskov se podařilo finančně nákladný projekt zrealizovat. Záštitu nad koncertem převzal starosta města Paskov Petr Baďura.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků