Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

Mikulov zažívá stavební boom, říká starosta Rostislav Koštial

Mikulov zažívá stavební boom a do deseti let by se mělo město podle možností územního plánu a záměrů developerů rozrůst o tisíc bytových jednotek.

Foto: Jitka Sobotková
Mikulov zažívá stavební boom, říká starosta Rostislav Koštial

„Mohlo by nám tak přibýt dva až tři tisíce nových obyvatel, což by bylo jenom dobře. Mohli bychom se dostat mezi města s více jak deseti tisíci lidmi. To by nás posunulo i do jiné kategorie pro rozpočtové určení daní a umožnilo tak další rozvoj města,“ uvedl starosta města Rostislav Koštial.

Před časem začala výstavba bytových domů v lokalitě naproti G-centru na ulici Republikánské obrany, úspěšně roste projekt SPEICHER 1826 naproti koupališti. Chystá se výstavba v lokalitě Pod Novou. Zde na území o rozloze přibližně 17 hektarů by měly vyrůst jak bytové domy, které budou urbanisticky navazovat na ulici Nová, tak rodinné domy, které budou ve spodní části území od ulice K Vápence. V 1. etapě se počítá s výstavbou zhruba 50 rodinných domů.

V červnu, před prázdninami byla zahájena výstavba II. etapy Pálavské aleje v lokalitě Kasárna. Stavební společnost Moravostav, a. s., zde plánuje postavit 59 řadových bytových domů a osm individuálních rodinných domů. V dalších etapách se počítá i s domem pro seniory, apartmány k pronájmu, viladomy, dvojdomy, řadovými i samostatnými rodinnými domy a dokonce i s řadou vinných sklepů. Chybět by neměla ani další občanská vybavenost.

„Celkově by v tomto území podle mých informací mělo stát kolem šesti set bytových jednotek. Do deseti let nám tak vyroste další mikulovská čtvrť,“ zamyslel se starosta města.

Stavební rozvoj a postupné uspokojování poptávky po bydlení v Mikulově starosta vítá. Na druhou stranu ale upozorňuje na to, že mnohdy se nejedná o nové obyvatele Mikulova, přihlášené zde k trvalému pobytu, ale o tzv. „lufťáky“.

„To nám dělá trochu problém, protože nevíme, například, kolik dětí se nám bude hlásit do školek a do škol. Nemáme tak přehled, kdo tu vlastně žije, když se rodiny nepřihlásí k trvalému pobytu,“ říká starosta. „Myslím, že znovuzavedení institutu přechodného bydliště by bylo ku prospěchu,“ dodává.

Mikulov se před časem rozšířil díky výstavbě v lokalitě Na Hradbách a Bažantnici, kde domy postavila řada mikulovských investorů, kteří dlouhodobě čekali na vhodnou lokalitu pro výstavbu. Nové developerské projekty by podle starosty města měly uspokojit jak místní, tak i prozatím mimomikulovské zájemce, kteří se do města budou chtít přistěhovat pro jeho jedinečnou polohu, atraktivitu či rozvoj podnikatelských aktivit a investic. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků