Hlavní obsah
Malý sál Společenského centra Kino 70 v Dobrušce zaplnili 5. prosince vyznavači révového moku a ochutnávali a ochutnávali. Foto: Pavel Štěpán

Mikulášský košt maďarských vín v Dobrušce

Mikulášskou nadílkou pro dospělé by se dala nazvat ochutnávka maďarských vín, která proběhla právě v den, kdy se v ulicích po roce opět objevil Mikuláš s čertovsko-andělskou družinou.

Malý sál Společenského centra Kino 70 v Dobrušce zaplnili 5. prosince vyznavači révového moku a ochutnávali a ochutnávali. Foto: Pavel Štěpán
Mikulášský košt maďarských vín v Dobrušce

Malý sál Společenského centra Kino 70 v Dobrušce zaplnili 5. prosince vyznavači révového moku a ochutnávali a ochutnávali.

Vína od maďarského Balatonu jsou totiž v Dobrušce, kde je běžně otevřeno několik sklepů a sklípků s vínem z Moravy, stále populárnější, a tak na pátý ročník koštu dorazil až nečekaně velký počet lidí.

Za mírný poplatek „vyfasoval“ každý účastník vinný lístek a skleničku s emblémem Ábrahámhegy, maďarského města, s nímž už dlouhá léta udržuje Dobruška přátelské styky, a pak už nic nebránilo výběru a ochutnávce z deseti druhů, vyrobených z révy zrající na svazích vyhaslých sopek v okolí města Badacsony na severním okraji Balatonu. Pro ty otrlejší se v nabídce dokonce objevily dva druhy nápoje poněkud ostřejšího - broskovice a vedle ní ještě terkelice, pálenky s původem také v hroznech.

A jaká vína se rozlévala? Především bílá a z nich značky typické pro oblast Badacsony – Szürkebarát, Olazsrizling, Kéknyelü, Muskat Otonel nebo Zenit. Ochutnat však bylo možné i vynikající Rýnský ryzlink. Na seznamu nechyběla Frankovka v provedení rosé nebo Rulandské modré.

K dobrému nápoji patří něco dobrého k zakousnutí. K vínu z Maďarska obzvlášť pasuje maďarská klobáska nebo jelítko a k tomu vynikající bílý chléb  - ani o tyto laskominy nebyla ve společenském centru 5. prosince nouze.  

O tom, že badacsoňské víno mělo opět v Dobrušce úspěch, svědčí fakt, že si mnozí účastníci akce zakoupili domů lahve s mokem, na kterém si zřejmě nejvíce pochutnali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků