Hlavní obsah
Získat diplom bylo přáním každého závodníka. Foto: Stanislava Dvořáková

Mezinárodní turnaj v karate za účasti 231 závodníků se konal v Ústí nad Orlicí

Sportovní klub karate v Ústí nad Orlicí uspořádal v sobotu 23. listopadu tradiční, již 19. ročník Velkého turnaje v karate, doplněného o soutěž týmů ve Velké ceně města Ústí nad Orlicí Generali Cup 2019 o broušený pohár starosty města.

Získat diplom bylo přáním každého závodníka. Foto: Stanislava Dvořáková
Mezinárodní turnaj v karate za účasti 231 závodníků se konal v Ústí nad Orlicí

Karate patří mezi nejvšestrannější sport, který rozvíjí nejen fyzickou zdatnost ale také psychickou úroveň závodníka. Jeho vznik sahá do 7. století jako sebeobrana bez použití zbraně.

Soutěž v kategoriích kata je zároveň úzce spjata s východními filozofiemi a japonskou tradicí, která jí dává specifický zdvořilostní charakter. Začátek a konec zápasu je vždy doprovázen vzájemnou úklonou závodníků i rozhodčích.

Od roku 1958, kdy se konalo první japonské mistrovství, bylo karate uznáno jako soutěžní sport. Vedle ME a MS Olympijský výbor v Rio de Janeiru konečně oficiálně potvrdil, že karate jako sport, který v sobě dokáže skloubit starou filozofii japonského bojového umění i sportovních výkonů na profesionální úrovni, bude v roce 2020 součástí OH v Tokiu.

V Ústí nad Orlicí byl Sportovní klub Karate založen v roce 1985. Jeho stěžejní akcí je mezinárodní turnaj v karate, doplněný soutěží týmů o pohár starosty města. Za organizací závodu stojí zkušený tým pořadatelů ústeckého klubu v čele s dlouholetým trenérem a ředitelem závodu Lubošem Felgrem. Tyto závody se pak svojí úrovní staly jednou z největších akcí města i Pardubického kraje.

V letošním roce se v sobotu 23. listopadu v tělocvičně SŠUP v Zahradní ulici sešlo na žíněnkách tatami na soutěžích technik kata a zápasů dvojic kumite 231 závodníků z 25 klubů z ČR a 2 z Polska. Závodníci ze Slovenska tentokrát nepřijeli.

Soutěžilo se od 9 hodin v sestavě technik kata v kategoriích žactva, dorostu, juniorů a juniorek, open mužů a žen a masters (muži nad 40 let a ženy nad 35 let). Od 13 hodin v kumite, kde jsou věkové kategorie ještě děleny tělesnou váhou. Dále se soutěžilo o nejúspěšnější tým a závodníka, který získal broušený pohár starosty města v ceně 5 000 korun.

Nejúspěšnějším týmem se stal KCK Team Letohrad, který přijel s nejpočetnějším obsazením 50 vynikajících závodníků. Jeho členové získali i dvě první místa nejúspěšnějších závodníků.

Držitelem poháru starosty města Ústí nad Orlicí se stal Ondřej Mareš KCK Team Letohrad, který získal 3 zlaté medaile a účastnil se více závodů než druhá závodnice KCK Team Letohrad Nela Kubelková také s 3 zlatými medailemi. Na třetím místě skončila Jana Kratochvílová z KK Lichnice se 2 zlatými a 1 bronzovou medailí.

Z 25 závodníků SKK Ústí nad Orlicí byl nejúspěšnější Marcel Skalický, vicemistr ČR (1. místo v kumite BRH a kumite team, 2. místo v kumite - 84 kg).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků