Hlavní obsah
Bourací stroje v Kralupech pracovaly na demolici bývalé pivovarské spilky i v sobotu kolem poledne, a to s plným nasazením. Vlevo někdejší sladovna. Foto: Martin Tlustý

Likvidace pivovarské spilky v samém centru Kralup běží naplno

I v sobotu 22. dubna stroje bourací a recyklační firmy Pragotrade ze Pcher na Kladensku s velkou vervou ukusovaly nadzemní část bývalé pivovarské spilky v centru Kralup nad Vltavou. Spilka přibližně po dobu posledních dvaceti let fungovala jako stáčírna piva i limonád, a to jak do hliníkových plechovek, tak do PET lahví.

Bourací stroje v Kralupech pracovaly na demolici bývalé pivovarské spilky i v sobotu kolem poledne, a to s plným nasazením. Vlevo někdejší sladovna. Foto: Martin Tlustý
Likvidace pivovarské spilky v samém centru Kralup běží naplno

Jakmile bude nadzemní část spilky srovnána se zemí, bude vzápětí přikročeno rovněž k otevření a následnému zasypání pod ní ležících někdejších ležáckých sklepů.

Bourací stroje se poté zakousnou také do vedlejší budovy souběžné se Žižkovou ulicí. Ta v minulosti sloužila jako administrativní centrum pivovaru a před mnoha desítkami let zde byla vedle rovněž pivovarská restaurace. Ještě v nedávné době zde místní ve dvou obchůdcích přístupných ze Žižkovy ulice nakupovali jak obuv, tak balené nápoje.

K zemi půjde rovněž navazující část někdejší administrativní budovy, kde ještě před krátkou dobou bydlely rodiny občanů s nízkými příjmy. Ve finále bude zbourán také bývalý pivovarský expediční sklad, který byl obsluhován rovněž ze Žižkovy ulice. Veškeré bourací práce včetně odvozu stavebního rumu a úklidu by měly proběhnout nejpozději do poloviny června letošního roku.

Díky předchozím rozsáhlým demoličním pracím dojde nakonec k velmi zásadnímu otevření plochy stávajícího Palackého náměstí, které díky předchozím prvorepublikovým stavbám již celá dlouhá léta výrazně neodpovídalo rostoucím potřebám moderního města, kterým dnešní Kralupy nad Vltavou již bezesporu dávno jsou.

Finální opravy, úpravy a zkrášlování kralupského Palackého náměstí potrvají ještě minimálně dva roky. Bude zde například třeba přemístit místní vysokonapěťový transformátor, zabezpečit vcelku rozlehlou budovu někdejší pivovarské sladovny, kolem které brzy povede nově uvažovaná Pivovarská ulice, která propojí stávající Palackého ulici vedoucí kolem farního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava přímo s ulicí Žižkovou, která zase ústí do Nádražní ulice přímo před kralupskou železniční stanici. Proti té by mohl vbrzku vyrůst obchodní dům Kaufland obklopený parkovišti i dalšími obchodními prostorami.

Nejbližší větší akcí na Palackého náměstí bude odhalení sedící sochy dobrého vojáka Švejka vedle místní spořitelny. Slavnostní odhalení proběhne v sobotu 20. května odpoledne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků