Hlavní obsah
První republika na mníšeckém zámku - soukromé pokoje. Foto: archiv zámek Mníšek pod Brdy

Létala hraběnka Terezie Kastová z mníšeckého zámku v balónu?

Velkou novinkou sezóny 2015 na zámku v Mníšku pod Brdy jsou Prvorepublikové kostýmované prohlídky s vnučkou paní hraběnky Kastové. Co myslíte, létala hraběnka balónem? Bydlení nižší šlechty za první republiky je zajímavé a lákavé. Navštivte také reprezentativní salóny, je na co se dívat.

První republika na mníšeckém zámku - soukromé pokoje. Foto: archiv zámek Mníšek pod Brdy
Létala hraběnka Terezie Kastová z mníšeckého zámku v balónu?

„Rukulíbám, babičko,” zdraví vnučka svou babičku, hraběnku Terezii Kastovou. Pokud zavítáte do mníšeckého zámku na speciální Prvorepublikové prohlídky, je možné, že paní hraběnku během své návštěvy také potkáte.

Často sedává v zajímavě zařízeném pokoji pojmenovaném obývací koupelna. Ta sloužila nejen k toaletě, ale i k posezení a odpočinku. Paní Terezie tu trávila své volné chvilky u kávy, četla noviny, poslouchala rádio či gramofon i na viržinko občas došlo. Pokud ji potkáte, jistě se od ní dozvíte mnoho zajímavostí z jejího života i ze života manžela, Theodoricha Kasta.  

Nikdy se tu nenudili. Neustále vítali nějakou společnost, ať to byli známí nebo příbuzní. Chodilo se na pikniky, jezdilo na výlety i na společenské události, jako byly dostihy v nedaleké Chuchli, každoroční automobilové závody o Zlatou plaketu nebo ukázkový let balónem.

Létajícím horkovzdušným balónům se kdysi říkávalo také montgolfiéra. Víte, že jako první letěla ovce, kachna a beran? Na lidské pasažéry přišla také brzy řada. Po vývoji vzducholodí a letadel se balóny nevyužívaly k cestování, ale jako kratochvíle pro diváky, k překonávání různých rekordů nebo k vyhlídkovým letům.

I když ještě v polovině 19. století se lidé do balónů moc nehrnuli. Tehdy byl v Praze nabízen let za 60 zlatých, ale nikdo se nepřihlásil. To o půl století později by mníšecká hraběnka Terezie možná do balónu nastoupila. Byla to velice moderní a činorodá paní otevřená všem zážitkům a novým trendům, zároveň ale také přece jen elegantní dáma jistého věku i společenského postavení. Její místo tedy zůstalo mezi diváky, ale let balónu si alespoň zvěčnila na fotografiích.  

Když nelétala balónem, alespoň jezdila v autě.  Na Mníšku si na počátku minulého století Kastovi přestavěli stáje na garáže, místo koní pořídili automobil a zaměstnali šoféra. Toho ale zřejmě při plnění řidičských povinností často zastupovala paní hraběnka.  

Prý si totiž dokonce pořídila vůdčí list, dnešní řidičský průkaz. A když pak přijely na návštěvu její vnučky, zjistily, jak moderní mají babičku. Vnučka Terezie nebo Gabriela budou návštěvníky provádět soukromými pokoji své babičky a dědečka na speciálních Prvorepublikových prohlídkách. Na nich se dozvíte ještě mnoho dalších zajímavostí, které na běžných prohlídkách neuslyšíte.  

Prvorepublikové prohlídky s vnučkou paní hraběnky se konají pouze na rezervaci každý víkend během celého roku. Nejbližší v sobotu ve 12.30 a v neděli ve 13.15.

Kromě soukromých komnat posledních zámeckých majitelů na druhém okruhu pak můžete na klasických prohlídkách navštívit také reprezentační sály a místnosti první prohlídkové trasy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků