Hlavní obsah
V popředí Petr Cmorik (Ježíš) a Vendula Příhodová (Máří Magdaléna). Foto: archiv NDM

Legendární rocková opera Jesus Christ Superstar přichází do Ostravy

Pětačtyřicet let od světové premiéry Jesus Christ Superstar se jedno z nejzásadnějších děl hudebního divadla 20. století objeví poprvé na jevišti ostravského Divadla Jiřího Myrona. Premiéry proběhnou 17. a 19. března.

V popředí Petr Cmorik (Ježíš) a Vendula Příhodová (Máří Magdaléna). Foto: archiv NDM
Legendární rocková opera Jesus Christ Superstar přichází do Ostravy

Zcela nové ostravské nastudování je rovněž završením náročné cesty za moderním hudebním divadlem, kterým si soubor operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského získal v posledních sezónách přízeň diváků.

„Tato inscenace je svým způsobem výjimečná. Všechna dosavadní uvedení totiž více či méně vycházela z ozvěn původní verze v pražském Divadle Spirála. Ostravský Ježíš představuje zcela novou generaci herců a zpěváků, a to nejen z Česka, ale i ze Slovenska. Navíc jsme získali práva na uvedení jedné písně, která se objevila jen v původním filmu, ale na českém jevišti dosud nezazněla. Myslím, že jsme postoupili zase o kus dál. A tak to má být,” říká Michael Prostějovský, autor původního českého přebásnění.

Nejslavnější rocková opera 20. století Jesus Christ Superstar se stala během více než čtyřicet let od svého uvedení legendární klasikou ve světě i u nás. Moderní dílo Tima Rice a Andrewa Lloyda Webbera, jež líčí osud Ježíše Nazaretského pohledem Jidáše Iškariotského, stále láká.

„Není to totiž obyčejný, čítankově napsaný muzikál podle Bible. Tim Rice v libretu stvořil apokryfní příběh ‚podle‘ Jidáše. Ale kdo je to Jidáš? Historická postava, nebo současník? Vypráví o událostech starých dva tisíce let, nebo je to svědek současnosti? Moderní svět, zdá se, ztratil smysl a směr a my z něj hledáme cestu ven. Podle autorů je klíč příběhu ukrytý ve spojení věcí minulých se současností a také s místem, ve kterém se odehrává,“ uvádí dramaturg Patrick Fridrichovský.

„Vnímat pašijový příběh titulu Jesus Christ Superstar v našem kulturním povědomí, to je něco velmi přirozeného a logického. Má to hluboké kořeny. Rocková hudba má ale jeden důležitý prvek navíc, je schopná sdělovat jednoduchou emocí. I když opera vznikla před čtyřiceti lety, už dávno není ukotvena v tom známém ‚Make Love Not War‘ šedesátých let. Je živá dodnes a prochází proměnami, ostatně jako celá společnost. Je tady ale šance říct, čím může tento příběh zaznít v naší nasycené době, která ale ztrácí svůj duchovní rozměr. Ptáme se, jestli má cenu jít až ke kořenům evangelijního poselství. A ta rocková hudba má tak jednu obrovskou výhodu, že může tyto přepjaté, ale vlastně docela základní emoce vysvětlit,” prozradil o koncepci nové inscenace její režisér Jiří Nekvasil.

Dílo přebásnil Michael Prostějovský, režii má Jiří Nekvasil, hudební nastudování je dílem Jakuba Žídka, zatímco dirigovat budou Marek Prášil / Jakub Žídek. Dále se na inscenaci podílejí choreografka Ivana Hannichová, scénograf David Bazika, kostýmní výtvarnice Marta Roszkopfová a v neposlední řadě dramaturg Patrick Fridrichovský.

V hlavních rolích vystoupí Peter Cmorik / Lukáš Vlček (Ježíš Kristus), Lukáš Adam / Roman Tomeš (Jidáš Iškariotský), Hana Fialová / Vendula Příhodová / Martina Šnytová (Máří Magdaléna), Roman Harok / Tomáš Savka (Pilát Pontský), Pavel Liška / Jan Vlas (Herodes Antipas), Juraj Čiernik / Petr Dopita (Kaifáš), Josef Lekeš / Peter Svetlík (Annáš), Radek Novotný / Jaroslav Rusnák (Šimon), Ivan Dejmal / Roman Harok (Petr) a další.

Premiéry se uskuteční 17. a 19. března v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků