Hlavní obsah
Lázeňské procedury už nelákají jen starší ročníky, do lázní míří stále víc mladých hostů Foto: Spa.cz

Lázeňská zařízení lámou rekordy. Během prvního čtvrtletí dorazilo skoro dvě stě tisíc návštěvníků

Celkem 197 543 hostů navštívilo během prvního čtvrtletí letošního roku tuzemská lázeňská zařízení. Za stejné období loňského roku to bylo o téměř dvacet tisíc návštěvníků méně. Do lázní míří stále víc Čechů.

Lázeňské procedury už nelákají jen starší ročníky, do lázní míří stále víc mladých hostů Foto: Spa.cz
Lázeňská zařízení lámou rekordy. Během prvního čtvrtletí dorazilo skoro dvě stě tisíc návštěvníků

Podle dat Českého statistického úřadu patří letošní první čtvrtletí v počtu hostů lázeňských zařízení zatím k nejúspěšnějším. Dorazilo sem celkem 197 543 hostů, v loňském roce to bylo za stejné období 179 144 lidí a například v roce 2012 jen 154 240 návštěvníků.

Celkem hosté letos strávili v lázeňských zařízeních za dané období 1 536 732 nocí a ti tuzemští (99 167) mírně překračují počet těch zahraničních (98 376). V oblíbenosti krajů vede se značnou převahou 121 342 hostů Karlovarský. Podle odhadů bude letošní lázeňská sezóna rekordní a počet hostů by se mohl dostat přes devět set tisíc.

„Za první čtyři měsíce letošního roku jsme v prodejích lázeňských pobytů zaznamenali 19procentní nárůst. Celoročně pak očekáváme o zhruba 15 procent víc hostů než v loňském roce. Lidi do lázní táhne zejména příznivá ekonomická situace a sílící uvědomění, že lázně jsou velice účinnou prevencí proti nejrůznějším nemocem. V nemalé míře pomáhají prevenci moderních civilizačních chorob způsobených zejména nepřiměřeným množstvím stresu,“ informoval Richard Šipoš z portálu Spa.cz, který se specializuje na prodej lázeňských a relaxačních pobytů.

Do lázní míří stále víc samoplátců a mladých hostů. Lázeňské procedury si ve větším počtu dopřávají ženy. „Lázně Teplice nad Bečvou zaznamenaly za první čtvrtletí roku 2018 celkem sedmiprocentní nárůst v počtu přenocování u klientů samoplátců oproti stejnému období loňského roku. U klientů přijíždějících přes zdravotní pojišťovny to je nárůst čtyři procenta. Nejvyšší meziroční nárůst v počtu přenocování u klientů samoplátců proběhl v lednu (23 %) a v březnu (9 %). Kromě speciálních časově omezených pobytových nabídek klienti vyhledávají především klasické léčebné pobyty zaměřené na léčbu srdce, vysokého tlaku, křečových žil, ale i pohybového aparátu. Lázně Teplice nad Bečvou se zaměřují především na tuzemskou klientelu. Co se týká skladby klientů, převažují ženy (60 %) nad muži. Mladší generace přijíždí na kratší relaxační víkendové pobyty,“ uvedla Sabina Kodlová, obchodní ředitelka Lázní Teplice nad Bečvou.

Růst počtu hostů v lázeňských zařízeních výrazně ovlivňují i stoupající prodeje lázeňských poukazů. „Dosud klienti nejčastěji čerpali dárkové poukazy v rozmezí března až června. To platí ale pouze u klientů, kteří mají jednu dovolenou v tuzemsku a jednu v zahraničí ročně. Současný vývoj, kdy si Češi dopřávají více tuzemských dovolených za rok, tento trend jistě ovlivní a nápor hotelových hostů by mohl být konstantní převážnou část roku,“ uvedl Jakub Dvořák, ředitel wellness hotelu Rezidence Nové Hrady.

(V textu byla použita data ČSÚ z průzkumů „Hosté a přenocování v lázeňských zařízeních“)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků