Hlavní obsah
Vizualizace Lavičky Václava Havla ve Zlíně. Foto: archiv

Lavičku Václava Havla ve Zlíně odhalí Andrej Kiska, zahrát přijede Hudba Praha

Výročí třiceti let od sametové revoluce si v polovině listopadu připomene různými akcemi v rámci celorepublikového Festivalu svobody řada českých a moravských měst, mezi nimi také Zlín. Zde program odstartuje již ve čtvrtek 14. listopadu slavnostním odhalením Lavičky Václava Havla.

Vizualizace Lavičky Václava Havla ve Zlíně. Foto: archiv
Lavičku Václava Havla ve Zlíně odhalí Andrej Kiska, zahrát přijede Hudba Praha

Při této příležitosti do Zlína zavítá i slovenský exprezident Andrej Kiska a u Obchodního domu zahraje oblíbená Havlova skupina Hudba Praha.

Co je vlastně Lavička Václava Havla? Jde o celosvětový projekt pamětních míst připomínající osobnost uznávaného dramatika a prvního polistopadového prezidenta, celoživotního bojovníka za demokracii a lidská práva. Architekt a designér Bořek Šípek dal pamětnímu místu symbolizujícímu svobodné projevování názorů podobu dvou křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. První lavička byla odhalena roku 2013 ve Washingtonu, první česká (a celkově čtvrtá) roku 2014 v Praze.

Realizaci zlínské Lavičky předcházela finanční sbírka organizovaná představiteli někdejšího zlínského disentu a nadací Most k domovu. V uplynulých měsících do ní přispěla stovka dárců i organizací.

„Chtěli jsme nejen připomenout odkaz Václava Havla, ale i zvýšit povědomí o jeho vztahu ke Zlínu, kam jezdil za dědečkem, jedním ze spolupracovníků J. A. Bati a diplomatem Hugo Vavrečkou. Veřejnosti méně známé jsou návštěvy Zlína v dobách totality, kdy zde často navštěvoval svého přítele Miroslava Zikmunda i nás, zlínské disidenty,“ uvedl jeden z iniciátorů Bedřich Koutný, někdejší zlínský policejní ředitel, jenž se s Václavem Havlem přátelil díky vztahům z disentu.

Do iniciativy se zapojili i další představitelé disentu či současné veřejné i podnikatelské sféry, mj. cestovatel Miroslav Zikmund, signatář Charty 77 a v 90. letech ředitel BIS Stanislav Devátý, soudce a spisovatel Josef Holcman, spisovatel Antonín Bajaja či přední zlínští podnikatelé Čestmír Vančura a Daniel Večeřa.

Pro umístění byl vytipován Gahurův prospektu poblíž Obchodního domu a Kongresového centra. Slavnostní odhalení se uskuteční 14. listopadu v 17:30 hodin za účasti významných osobností v čele se slovenským exprezidentem Andrejem Kiskou, který je známým zastáncem Havlových idejí a hodnot a bývá také označován za jeho pokračovatele.

Ve stejný den bude v Obchodním domě zahájena výstava fotografií Havel a Zlín, která potrvá do konce listopadu.

V 18 hodin naváže koncert legendární kapely Hudba Praha, dříve známé jako Jasná páka, jejíž vystoupení Václav Havel v 80. letech rád navštěvoval. Koncert se uskuteční na parkovišti za Obchodním domem Zlín, vstup je volný.

Tečku za programem k odhalení Lavičky Václava Havla učiní ve 20 hodin debata Revoluce po Československu v Obchodním domě s hosty Andrejem Kiskou, Michaelem Žantovským, Jaroslavem Spurným a Břetislavem Rychlíkem. Debatovat se bude především o Václavu Havlovi a vývoji bezprostředně po listopadu 1989 včetně cesty, která vedla k rozdělení Československa, ale prostor bude dán také reflexi současnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků