Hlavní obsah
Foto: Magistrát města Hradce Králové

Kotěrův kiosek na nábřeží v Hradci Králové se vrací do původní podoby

V dubnu byla zahájena oprava dalšího Kotěrova kiosku na Eliščině nábřeží stojícího na okraji Pražského mostu. Celková revitalizace vyjde na necelých 3,5 milionu korun včetně DPH. Práce mají být dokončeny na podzim letošního roku, v příštím roce by mělo být vypsáno výběrové řízení na nového nájemce.

Foto: Magistrát města Hradce Králové
Kotěrův kiosek na nábřeží v Hradci Králové se vrací do původní podoby

Ještě během léta chce město začít s hledáním nájemce také do protějšího kiosku na stejném břehu Labe.

„Předmětem revitalizace kiosku je obnova architektonického řešení z doby vzniku, tedy podle plánů architekta Jana Kotěry, ale s přihlédnutím na využitelnost v dnešní době. Součástí těchto oprav jsou mimo jiné obnova celkového pláště, vnitřních povrchů, obnova střechy i doplnění historicky významné půlkruhové markýzy, která byla z kiosku zhruba před padesáti lety odstraněna,“ informovala náměstkyně primátora Věra Pourová, do jejíž gesce spadají městské organizace včetně Správy nemovitostí Hradec Králové, která opravu kiosku zajišťuje.

Revitalizace bude nadále spočívat ve výměně elektroinstalace, repase a výrobě replik dřevěných oken a nových dveří a opravy nové elektrické lampy na konci mostní zdi. Dále zde také budou probíhat restaurátorské průzkumy odboru památkové péče Hradec Králové. Práce by měly být dokončeny na podzim letošního roku. V průběhu příštího roku by město mohlo hledat nového nájemce.

V několika následujících letních měsících bude vypsáno také výběrové řízení na nájemce druhého kiosku, který stojí na protější straně na Eliščině nábřeží.

„Jelikož se jedná o kulturní památku, tak jsme od památkářů dostali návrh několika podmínek, které by měl budoucí nájemce dodržet. Vyloučeno je například využití vyžadující odvětrání prostoru, z čehož plyne, že zde nebude moci být třeba rychlé občerstvení užívající fritování, smažení a další tepelné úpravy potravin,“ uvedla náměstkyně Pourová.

Budoucí nájemce by také neměl kiosek stavebně upravovat nebo zde umístit reklamu v nesouladu se stanoviskem odboru památkové péče. Všechny podmínky, které bude muset potenciální nájemce splňovat, musí ještě před vypsáním výběrového řízení schválit Rada města.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků